Pierwszy dzień szosowych zmagań i od razu wielkie sukcesy reprezentacji Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas w kategoriach MH2-5 (w H4 startował Rafał Wilk) oraz WC1-5 (C5 Anna Harkowska) odbyły się na tej samej pętli o długości 10km. W sumie zawodnicy mieli do pokonania 20km po dość płaskiej trasie z kilkoma nawrotami.

profil-kobiet

Anna Harkowska wcześniej startowała na torze, ale przegrała walkę o brązowy medal w wyścigu na 3km na dochodzenie o… 4 tysięczne sekundy. Na szosie Polka dawała z siebie wszystko i na półmetku zajmowała trzecie miejsce ze stratą minuty do liderki Sarah Storey i 4 sekund do Samanthy Bosco. Anna lepiej wytrzymała dystans od Amerykanki i awansowała na drugie miejsce, ale Brytyjka Storey była zdecydowanie za silna.

Ostatecznie trud Biało-czerwonej został wynagrodzony srebrnym medalem, identycznym jak cztery lata temu. Złoto zdobyła Brytyjka Sarah Storey z czasem 27:22. Harkowska uzyskała czas 28:52, a brązowa medalistka Samantha Bosco (USA) 29:04.

Rafał Wilk broni dwóch tytułów z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Wtedy na czas znakomity parakolarz o prawie minutę zwyciężył na 16km trasie.

Wygląda na to, że forma nadal wspaniała – pierwszy krok w stronę powtórzenia sukcesu ze stolicy Wielkiej Brytanii postawiony w znakomitym stylu. Na półmetku Wilk uzyskał najlepszy rezultat, ale przewaga nad jadącym na drugiej pozycji Thomasem Fruhwirthem wynosiła zaledwie 27 setnych sekundy. W drugiej części Polak przyspieszył i ostatecznie wygrał cały wyścig o 10 sekund przed Austriakiem. Brąz przypadł Niemcowi Vico Merkleinowi. W tej kategorii startował również Arkadiusz Skrzypiński, który ostatecznie był 8.

W kategorii H1-2-3 kobiet startowała Renata Kałuża. Polka na półmetku uzyskała trzeci czas z przewagą 8 sekund nad czwartą Włoszką. Niestety w drugiej części to Francesca Porcellato lepiej rozłożyła siły i odebrała naszej zawodniczce brązowy medal. Na podium stanęły Karen Darke (Wielka Brytania), Alicia Dana (USA) oraz wspomniana Porcellato. Kałuży do brązu zabrakło zaledwie 13 sekund.

Poprzedni artykułAlexys Brunel mistrzem Europy juniorów w jeździe indywidualnej na czas
Następny artykułMistrzostwa Europy: Kamna ze złotem w orlikach, Rekita siódmy
Menedżer sportu, fotograf. Zajmuje się sprzętem, relacjami na żywo i wiadomościami. Miłośnik wszystkiego co słodkie, w wolnym czasie lubi wyskoczyć na rower żeby poudawać, że poważnie trenuje.