Piwem marki Amstel rozkoszował się dziś Enrico Gasparotto (Wanty-Groupe Gobert), który po ataku na podjeździe pod Cauberg utrzymał przewagę do kreski, przywożąc jeszcze na kole Michaela Valgrena (Tinkoff). Obrońca tytułu Michał Kwiatkowski (Team Sky) został za peletonem i nie liczył się walce o wygraną.
W ucieczce dnia zabrakło Polaków, ale był w niej obecny przedstawiciel polskiej drużyny CCC Sprandi Polkowice – Josef Cerny. Poza nim uciekało dziesięciu zawodników: Laurens De Vreese (Astana), Matteo Bono (Lampre), Alex Howes (Cannondale), Matteo Montaguti (AG2R), Larry Warbasse (IAM), Laurent Didier (Trek-Segafredo), Tom Devriendt (Wanty), Kevin Reza (FDJ), Fabien Grellier (Direct Energie) oraz Giacomo Berlato (Nippo).
Nieco ponad 60 km przed metą z peletonu postanowiło kontratakować czterech kolarzy: Gianni Meersman (Etixx-Quick Step), Bjorn Thurau (Wanty), Tosh Van Der Sande (Lotto-Soudal) oraz Niccolo Bonifazio (Trek). Niedługo później dogonić tę czwórkę postanowił Andrei Grivko z Astany.
Kolarze jechali dość szybko, bo już kilka minut przed godziną 16:00 do mety pozostało poniżej 40 km. Tempo w peletonie nadawały przede wszystkim dwie drużyny – Orica i Sky. W barwach „niebiańskich” ogromną pracę wykonywał niezawodny Michał Gołaś, który od początku wyścigu pilnował czuba głównej grupy.
Wzmożony ruch w peletonie rozpoczął się mniej więcej 35 km przed metą. Wówczas ataków, czy raczej dynamicznych przyspieszeń mających na celu naciągnięcie grupy, próbowali ekskluzywni pomocnicy bądź tzw. czarne konie.
Gdy wyścig wkroczył w decydującą fazę, na tyłach peletonu można było podziwiać kilku bardzo dobrych kolarzy, a wśród nich niestety Michała Kwiatkowskiego. Jeżeli to może stanowić jakiekolwiek pocieszenie, to w tym samym miejscu znaleźli się jeszcze między innymi Gilbert i Dumoulin.
Podobnie, jak w 2013 roku, 8 km przed końcem zaatakował Roman Kreuziger, ale tym razem Czech nie dysponował odpowiednią ilością sił. Odpowiedział mu za to Tim Wellens, który znacznie szybciej wyrobił sobie niewielką przewagę.
Na Caubergu Wellens miał 12 sekund przewagi nad zredukowanym do kilkudziesięciu kolarzy peletonem. Oznaczało to więc, że siła większej grupy dopadła zmęczonego solowym odjazdem Belga.
Zaraz po schwytaniu Wellensa odjechali Gasparotto i Valgren, a peleton nie zdołał ich już dogonić. Na finiszu doświadczeniem wykazał się Włoch, który zapisał sobie drugie w karierze zwycięstwo w Amstel Gold Race.
W kilkudziesięcioosobowej grupie, która walczyła o zwycięstwo, nie znajdował się żaden Polak, ani nikt z kolarzy CCC Sprandi Polkowice. Najlepszy z Polaków – Michał Gołaś był 78.
Wyniki Amstel Gold Race 2016:
1 | Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert | 6:18:02 | |
2 | Michael Valgren (Den) Tinkoff Team | ||
3 | Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF | 0:00:04 | |
4 | Bryan Coquard (Fra) Direct Energie | ||
5 | Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge | ||
6 | Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step | ||
7 | Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida | ||
8 | Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team | ||
9 | Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team | ||
10 | Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal | ||
11 | Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge | ||
12 | Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team | ||
13 | Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale | ||
14 | Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo | ||
15 | Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin | ||
16 | Maurits Lammertink (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
17 | Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida | ||
18 | Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team | ||
19 | Arthur Vichot (Fra) FDJ | ||
20 | Daniel Moreno Fernandez (Spa) Movistar Team | ||
21 | Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
22 | Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team | ||
23 | Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
24 | Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team | ||
25 | Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal | ||
26 | Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal | ||
27 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team | ||
28 | Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky | ||
29 | Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky | ||
30 | Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
31 | Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step | 0:00:08 | |
32 | Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling | 0:00:34 | |
33 | Serge Pauwels (Bel) Dimension Data | ||
34 | Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team | ||
35 | Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling | 0:00:41 | |
36 | Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF | ||
37 | Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling | ||
38 | Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin | ||
39 | Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge | ||
40 | Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida | ||
41 | Wouter Poels (Ned) Team Sky | ||
42 | Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin | ||
43 | Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step | ||
44 | Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling | ||
45 | Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team | ||
46 | Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
47 | Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling | ||
48 | Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team | 0:01:01 | |
49 | Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo | ||
50 | Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale | ||
51 | Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team | ||
52 | Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky | ||
53 | Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step | 0:01:36 | |
54 | Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo | ||
55 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team | 0:02:05 | |
56 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data | 0:02:07 | |
57 | Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge | 0:02:12 | |
58 | Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step | 0:03:20 | |
59 | Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo | 0:03:37 | |
60 | Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling | 0:04:18 | |
61 | Jaco Venter (RSA) Dimension Data | 0:04:33 | |
62 | Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data | ||
63 | Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF | ||
64 | Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida | ||
65 | Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha | ||
66 | Huub Duyn (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
67 | Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling | ||
68 | Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida | ||
69 | Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team | ||
70 | Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha | ||
71 | Angelo Tulik (Fra) Direct Energie | ||
72 | Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team | ||
73 | Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale | ||
74 | Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team | ||
75 | Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida | ||
76 | Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling | ||
77 | Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo | ||
78 | Michał Gołaś (Pol) Team Sky | ||
79 | Anthony Roux (Fra) FDJ | ||
80 | Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice | ||
81 | Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team | ||
82 | Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha | ||
83 | David Tanner (Aus) IAM Cycling | ||
84 | Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge | ||
85 | Tiago Machado (Por) Team Katusha | ||
86 | Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team | ||
87 | Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale | ||
88 | Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
89 | Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
90 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha | ||
91 | Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
92 | Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal | ||
93 | Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge | ||
94 | Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ | ||
95 | Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice | 0:05:39 | |
96 | Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal | 0:05:56 | |
97 | Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha | 0:06:19 | |
98 | Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert | 0:07:35 | |
99 | Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida | 0:08:03 | |
100 | Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
101 | Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha | 0:08:49 | |
102 | Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
103 | Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling | ||
104 | Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling | ||
105 | Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
106 | Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice | ||
107 | Antwan Tolhoek (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
108 | Berden De Vries (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
109 | Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida | ||
110 | Antoine Duchesne (Can) Direct Energie | ||
111 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team | ||
112 | Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team | ||
113 | Daniele Colli (Ita) Nippo – Vini Fantini | ||
114 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | ||
115 | Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini | ||
116 | Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team | ||
117 | Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team | 0:09:11 | |
118 | Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin | 0:11:24 | |
119 | Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert | 0:15:49 | |
120 | Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:17:16 | |
DNF | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky | ||
DNF | Ben Swift (GBr) Team Sky | ||
DNF | Danny Van Poppel (Ned) Team Sky | ||
DNF | Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step | ||
DNF | Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
DNF | Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Rory Sutherland (Aus) Movistar Team | ||
DNF | Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin | ||
DNF | Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin | ||
DNF | Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal | ||
DNF | Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal | ||
DNF | Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal | ||
DNF | Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
DNF | Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
DNF | Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team | ||
DNF | Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team | ||
DNF | Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team | ||
DNF | Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo | ||
DNF | Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo | ||
DNF | Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo | ||
DNF | Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo | ||
DNF | Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo | ||
DNF | Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo | ||
DNF | Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo | ||
DNF | Lars Boom (Ned) Astana Pro Team | ||
DNF | Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team | ||
DNF | Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team | ||
DNF | Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha | ||
DNF | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Odd Christian Eiking (Nor) FDJ | ||
DNF | Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ | ||
DNF | Jérémy Roy (Fra) FDJ | ||
DNF | Kévin Reza (Fra) FDJ | ||
DNF | William Bonnet (Fra) FDJ | ||
DNF | Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling | ||
DNF | Stef Clement (Ned) IAM Cycling | ||
DNF | Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling | ||
DNF | Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling | ||
DNF | Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling | ||
DNF | Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data | ||
DNF | Nathan Haas (Aus) Dimension Data | ||
DNF | Natnael Berhane (Eri) Dimension Data | ||
DNF | Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data | ||
DNF | Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Johnny Hoogerland (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
DNF | Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton | ||
DNF | Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Kenny De Haes (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Thomas Boudat (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Fabien Grellier (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Tony Hurel (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Ryan Anderson (Can) Direct Energie | ||
DNF | Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice | ||
DNF | Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice | ||
DNF | Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice | ||
DNF | Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice | ||
DNF | Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice | ||
DNF | Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Grega Bole (Slo) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini | ||
DNF | Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF | ||
DNF | Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF | ||
DNF | Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF | ||
DNF | Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF | ||
DNF | Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF |
SKY zaszalał wywalić tyle kasy za kogoś kto powinien podawać bidony
Dla Kwiatka sezon zaczyna wyglądać tak jak poprzedni, różnica taka ,że w tym sezonie wcześniej zsiadł z roweru, szkoda, ale mam wrażenie ,że z wybitnie rokującego kolarza zrobił sie peletonowym średniakiem, przykre ,że Sagan którego ogrywał w juniorach już jest wybitnym zawodnikiem, a on gdzieś został… Będe mu kibicować ,ale boje się, że to początek…