Mistrz Olimpijski z Pekinu pięknie zaatakował na zjazdach i utrzymał przewagę nad końcowych metrach. Liderem wyścigu został Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo).
Czwartkowy etap ścigania w kraju Basków miał długość 165km, a do pokonania były ciężkie podjazdy. W końcówce czekała m.in. „ściana” o maksymalnym nachyleniu 28%!
Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy – Angel Vicioso (Katusha), Carlos Verona (Etixx-Quickstep), Christophe Riblon (AG2R), Luis Angel Mate (Cofidis), Simone Petilli (Lampre-Merida) oraz Tim Wellens (Lotto-Soudal). Ich akcja skończyła się jednak na podjeździe pod Aia, gdzie nachylenie sięgało 28%. Tam też do akcji ruszyli faworyci – Sergio Henao (Team Sky), Alberto Contador (Tinkoff) i Nairo Quintana (Movistar). Problemy miał lider wyścigu Mikel Landa (Team Sky).
Ze szczytu do mety pozostawało zaledwie 15km, w większości zjazdów. Tam też ponownie swoich sił spróbował Verona, który zaatakował z grupki, w której znalazł się razem z Henao, Contadorem, Wellensem i Quintaną. Po kilku próbach na kontratak zdecydował się Wellens, do którego niedługo potem dojechał Mate. Z kolei trójkę faworytów dogonił rozciągnięty „peleton”.
Długie zjazdy to ciągłe przeciąganie liny pomiędzy grupą faworytów, a uciekającą trójką. Przed metą czekała jeszcze kilometrowa wspinaczka, na której ostatecznie zakończyła się przygoda Wellensa, Verony i Mate na czele. Jako pierwszy zaatakował Alberto Contador, któremu na koło usiadł Sergio Henao. Kiedy Kolumbijczyk i Hiszpan zaczęli się czarować do przodu wystrzelił Samuel Sanchez (BMC), który momentalnie stał się też faworytem etapu, gdyż do mety w większości prowadziły zjazdy.
Ostatnie 500m było płaskie, ale Mistrz Olimpijski z Pekinu zdołał utrzymać swoją przewagę i mógł cieszyć się z wygranej. Kilka metrów za nim po podium finiszowali Rui Costa (Lampre-Merida) i Warren Barguil (Giant-Alpecin). Nowym liderem został Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), który skorzystał na słabości Mikela Landy.
Wyniki:
1º 41 SÁNCHEZ GONZALEZ, Samuel ESP BMC 4:13:12
2º 111 FARIA DA COSTA, Rui POR LAM m.t.
3º 161 BARGUIL, Warren FRA TGA m.t.
4º 78 VUILLERMOZ, Alexis FRA ALM m.t.
5º 12 HENAO MONTOYA, Sergio Luis COL SKY m.t.
6º 21 QUINTANA ROJAS, Nairo COL MOV m.t.
7º 51 CONTADOR VELASCO, Alberto ESP TNK m.t.
8º 178 KELDERMAN, Wilco NED TLJ m.t.
9º 65 CRADDOCK, Lawson USA CPT m.t.
10º 1 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquin ESP KAT m.t.
11º 91 PINOT, Thibaut FRA FDJ m.t.
12º 38 YATES, Simon GBR OGE m.t.
13º 195 JEANNESSON, Arnold FRA COF m.t.
14º 171 GESINK, Robert NED TLJ m.t.
15º 95 REICHENBACH, Sebastien SUI FDJ m.t.
16º 197 MOLARD, Rudy FRA COF m.t.
17º 87 VERVAEKE, Louis BEL LTS m.t.
18º 133 DE PLUS, Laurens BEL EQS a 8
19º 75 LATOUR, Pierre-Roger FRA ALM a 8
20º 11 LANDA MEANA, Mikel ESP SKY a 8
21º 3 SPILAK, Simon SLO KAT a 8
22º 28 VISCONTI, Giovanni ITA MOV a 11
23º 106 PAUWELS, Serge BEL DDD a 13
24º 2 VAN DEN BROECK, Jurgen BEL KAT a 13
25º 121 MOLLEMA, Bauke NED TFS a 13
26º 191 NAVARRO GARCIA, Daniel ESP COF a 13
27º 42 ATAPUMA, Darwin COL BMC a 18
28º 151 ARU, Fabio ITA AST a 19
29º 155 LOPEZ MORENO, Miguel Angel COL AST a 19
30º 82 MONFORT, Maxime BEL LTS a 27
31º 117 POLANC, Jan SLO LAM a 39
32º 196 MATE MARDONES, Luis Angel ESP COF a 39
33º 181 BILBAO, Pello ESP CJR a 1:07
34º 77 RIBLON, Christophe FRA ALM a 1:17
35º 52 KREUZIGER, Roman CZE TNK a 1:17
36º 37 YATES, Adam GBR OGE a 1:17
37º 126 FELLINE, Fabio ITA TFS a 1:24
38º 27 MORENO FERNANDEZ, Daniel ESP MOV a 1:24
39º 62 SLAGTER, Tom Jelte NED CPT a 1:24
40º 123 SCHLECK, Frank LUX TFS a 1:48
41º 73 DUPONT, Hubert FRA ALM a 1:48
42º 83 ARMEE, Sander BEL LTS a 1:48
43º 116 PETILLI, Simone ITA LAM a 2:14
44º 31 ALBASINI, Michael SUI OGE a 2:26
45º 14 HENAO GOMEZ, Sebastian COL SKY a 2:35
46º 88 WELLENS, Tim BEL LTS a 2:46
47º 138 VERONA QUINTANILLA, Carlos ESP EQS a 2:46
48º 61 ROLLAND, Pierre FRA CPT a 2:49
49º 198 TURGIS, Anthony FRA COF a 2:52
50º 58 VALGREN, Michael DEN TNK a 4:52
51º 55 KISERLOVSKI, Robert CRO TNK a 4:52
52º 63 CARDOSO, Andre Fernando POR CPT a 4:52
53º 172 BATTAGLIN, Enrico ITA TLJ a 4:52
54º 194 EDET, Nicolas FRA COF a 4:52
55º 154 ZEITS, Andrey KAZ AST a 4:52
56º 167 OOMEN, Sam NED TGA a 4:52
57º 118 ULISSI, Diego ITA LAM a 4:52
58º 68 VILLELLA, Davide ITA CPT a 4:52
59º 157 SÁNCHEZ GIL, Luis León ESP AST a 4:52
60º 124 ZUBELDIA AGIRRE, Haimar ESP TFS a 7:26
61º 128 STETINA, Peter USA TFS a 7:26
62º 141 WYSS, Marcel SUI IAM a 7:26
63º 187 PRADES REVERTE, Eduard ESP CJR a 7:26
64º 184 FERRARI, Fabricio URU CJR a 7:26
65º 166 LUDVIGSSON, Fredrik SWE TGA a 7:26
66º 174 BOUWMAN, Koen NED TLJ a 7:26
67º 13 DEIGNAN, Philip IRL SKY a 7:26
68º 16 LOPEZ GARCIA, David ESP SKY a 7:26
69º 101 ANTON HERNANDEZ, Igor ESP DDD a 7:26
70º 112 CONTI, Valerio ITA LAM a 7:26
71º 177 MARTENS, Paul GER TLJ a 7:26
72º 176 LINDEMAN, Bertjan NED TLJ a 7:26
73º 164 GESCHKE, Simon GER TGA a 7:26
74º 98 VICHOT, Arthur FRA FDJ a 7:26
75º 76 MONTAGUTI, Matteo ITA ALM a 7:26
76º 96 ROUX, Anthony FRA FDJ a 7:26
77º 45 MOINARD, Amaël FRA BMC a 7:26
78º 5 CHERNETSKI, Sergei RUS KAT a 7:26
79º 8 VICIOSO ARCOS, Angel ESP KAT a 7:26
80º 47 VELITS, Peter SVK BMC a 11:10
81º 46 ROSSKOPF, Joseph USA BMC a 11:10
82º 125 DIDIER, Laurent LUX TFS a 11:10
83º 48 WYSS, Danilo SUI BMC a 11:10
84º 136 SERRY, Pieter BEL EQS a 11:10
85º 113 FARIA DA COSTA, Mario Jorge POR LAM a 11:10
86º 156 ROSA, Diego ITA AST a 11:10
87º 158 TIRALONGO, Paolo ITA AST a 11:10
88º 56 PETROV, Evgeny RUS TNK a 11:10
89º 7 SILIN, Egor RUS KAT a 11:10
90º 32 GERRANS, Simon AUS OGE a 11:10
91º 97 ROY, Jérémy FRA FDJ a 11:10
92º 17 NORDHAUG, Lars Petter NOR SKY a 11:10
93º 103 CUMMINGS, Stephen GBR DDD a 11:10
94º 93 MORABITO, Steve SUI FDJ a 11:10
95º 34 MEIER, Christian CAN OGE a 11:10
96º 67 WOODS, Michael CAN CPT a 11:10
97º 114 MORI, Manuele ITA LAM a 11:10
98º 43 CARUSO, Damiano ITA BMC a 11:10
99º 15 KIRYIENKA, Vasil BLR SKY a 11:10
100º 26 SUTHERLAND, Rory AUS MOV a 11:10
101º 192 SIMON, Julien FRA COF a 11:10
102º 64 CLARKE, Simon AUS CPT a 11:10
103º 175 CAMPENAERTS, Victor BEL TLJ a 11:10
104º 25 HERRADA LOPEZ, Jesús ESP MOV a 11:10
105º 193 BAGOT, Yohan FRA COF a 11:10
106º 35 PLAZA MOLINA, Rubén ESP OGE a 11:10
107º 71 BAKELANTS, Jan BEL ALM a 11:10
108º 152 CATALDO, Dario ITA AST a 11:10
109º 33 JUUL JENSEN, Christopher DEN OGE a 11:10
110º 81 GALLOPIN, Tony FRA LTS a 11:10
111º 86 VANENDERT, Jelle BEL LTS a 11:10
112º 131 MARTIN, Daniel IRL EQS a 13:20
113º 44 DILLIER, Silvan SUI BMC a 13:40
114º 132 BRAMBILLA, Gianluca ITA EQS a 13:40
115º 122 HESJEDAL, Ryder CAN TFS a 15:33
116º 148 WARBASSE, Lawrence USA IAM a 16:41
117º 143 DENIFL, Stefan AUT IAM a 16:41
118º 135 VERMOTE, Julien BEL EQS a 18:16
119º 36 TXURRUKA, Amets ESP OGE a 18:16
120º 104 FRAILE MATARRANZA, Omar ESP DDD a 18:16
121º 162 FRÖHLINGER, Johannes GER TGA a 18:16
122º 163 FAIRLY, Caleb USA TGA a 18:16
123º 142 CHEVRIER, Clément FRA IAM a 18:16
124º 92 BONNET, William FRA FDJ a 18:16
125º 146 AREGGER, Marcel SUI IAM a 18:16
126º 147 TANNER, David AUS IAM a 18:16
127º 108 TEKLEHAIMANOT, Daniel ERI DDD a 18:16
128º 182 GONÇALVES, Domingos POR CJR a 18:16
129º 183 BENITO DIAZ, Miguel Angel ESP CJR a 18:16
130º 107 VAN ZYL, Johan RSA DDD a 18:16
131º 186 MADRAZO RUIZ, Angel ESP CJR a 18:16
132º 168 SKJOESTAD LUNKE, Sindre NOR TGA a 18:16
133º 24 ANACONA GOMEZ, Winner COL MOV a 18:16
134º 66 HOWES, Alex USA CPT a 18:16
135º 6 RESTREPO, Jhonatan COL KAT a 18:16
136º 102 BERHANE, Natnael ERI DDD a 18:16
137º 4 BELKOV, Maxim RUS KAT a 18:16
138º 188 LASTRA MARTINEZ, Jonathan ESP CJR a 18:16
139º 18 ZANDIO ECHAIDE, Xabier ESP SKY a 18:16
140º 74 KADRI, Biel FRA ALM a 20:58
141º 105 DEBESAY, Mekseb ERI DDD a 20:58
142º 144 FUMEAUX, Jonathan SUI IAM a 20:58
143º 134 CONTRERAS, Rodrigo COL EQS a 20:58
144º 94 PINEAU, Cédric FRA FDJ a 20:58
145º 165 JONES, Carter USA TGA a 20:58
146º 145 LANG, Pirmin SUI IAM a 20:58
DNS / nie wystartowali
85 VAN DER SANDE, Tosh BEL LTS
DNF / nie ukończyli
57 TOSATTO, Matteo ITA TNK
127 REIJNEN, Kiel USA TFS
137 VELITS, Martin SVK EQS
173 BENNETT, George NZL TLJ
185 GONÇALVES, José POR CJR
Klasyfikacja generalna:
1 Wilco KELDERMAN Netherlands TLJ 17:52:48
2 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY +4
3 Mikel LANDA MEANA Spain SKY +7
4 Samuel SANCHEZ GONZALEZ Spain BMC +8
5 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TNK +10
6 Thibaut PINOT France FDJ +12
7 Rui Alberto FARIA DA COSTA Portugal LAM +14
8 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Colombia MOV +14
9 Robert GESINK Netherlands TLJ +14
10 Sébastien REICHENBACH Switzerland FDJ +14
11 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Spain KAT +14
12 Louis VERVAEKE Belgium LTS +14
13 Lawson CRADDOCK United States CPT +21
14 Warren BARGUIL France TGA +25
15 Arnold JEANNESSON France COF +25
16 Simon SPILAK Slovenia KAT +27
17 Alexis VUILLERMOZ France ALM +32
18 Pierre-Roger LATOUR France ALM +33
19 Bauke MOLLEMA Netherlands TFS +38
20 Fabio ARU Italy AST +40
21 Simon YATES Great Britain OGE +51
22 Giovanni VISCONTI Italy MOV +53
23 Rudy MOLARD France COF +1:02
24 Daniel NAVARRO GARCIA Spain COF +1:15
25 Jurgen VAN DEN BROECK Belgium KAT +1:26
26 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Spain CJR +1:43
27 Fabio FELLINE Italy TFS +1:49
28 Miguel Angel LOPEZ MORENO Colombia AST +2:13
29 Daniel MORENO FERNANDEZ Spain MOV +2:21
30 Adam YATES Great Britain OGE +2:33
31 Serge PAUWELS Belgium DDD +2:48
32 Roman KREUZIGER Czech Republic TNK +3:26
33 Laurens DE PLUS Belgium EQS +4:04
34 Pierre ROLLAND France CPT +4:05
35 Luis Angel MATE MARDONES Spain COF +4:25
36 Frank SCHLECK Luxembourg TFS +5:05
37 Tom Jelte SLAGTER Netherlands CPT +5:18
38 Sebastian HENAO GOMEZ Colombia SKY +5:47
39 Diego ULISSI Italy LAM +6:16
40 Hubert DUPONT France ALM +6:36
41 Carlos VERONA QUINTANILLA Spain EQS +8:00
42 Darwin ATAPUMA HURTADO Colombia BMC +8:15
43 Sam OOMEN Netherlands TGA +8:49
44 Sergei CHERNETSKI Russia KAT +9:20
45 Andre Fernando S. Martins CARDOSO Portugal CPT +9:48
46 Luis Leon SANCHEZ GIL Spain AST +9:49
47 Simone PETILLI Italy LAM +9:51
48 Robert KISERLOVSKI Croatia TNK +13:21
49 Maxime MONFORT Belgium LTS +13:48
50 Diego ROSA Italy AST +14:17
51 Stephen CUMMINGS Great Britain DDD +14:32
52 Fredrik LUDVIGSSON Sweden TGA +15:46
53 Tony GALLOPIN France LTS +15:52
54 Jan BAKELANTS Belgium ALM +15:55
55 Simon GERRANS Australia OGE +16:12
56 Sander ARMEE Belgium LTS +16:20
57 Enrico BATTAGLIN Italy TLJ +17:12
58 Jan POLANC Slovenia LAM +17:15
59 Gianluca BRAMBILLA Italy EQS +17:26
60 Jelle VANENDERT Belgium LTS +17:26
61 Yoann BAGOT France COF +17:57
62 Simon CLARKE Australia CPT +18:15
63 Angel VICIOSO ARCOS Spain KAT +18:26
64 Michael WOODS Canada CPT +19:15
65 Michael VALGREN Denmark TNK +19:23
66 Igor ANTON HERNANDEZ Spain DDD +19:38
67 Andrey ZEITS Kazakhstan AST +19:58
68 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY +20:20
69 Matteo MONTAGUTI Italy ALM +20:30
70 Daniel MARTIN Ireland EQS +20:31
71 Pieter SERRY Belgium EQS +20:34
72 Dario CATALDO Italy AST +20:56
73 Jérémy ROY France FDJ +21:44
74 Michael ALBASINI Switzerland OGE +21:55
75 Davide VILLELLA Italy CPT +22:20
76 Eduard PRADES REVERTE Spain CJR +23:13
77 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Spain TFS +23:38
78 Philip DEIGNAN Ireland SKY +23:47
79 Steve MORABITO Switzerland FDJ +24:14
80 Damiano CARUSO Italy BMC +25:00
81 Julien SIMON France COF +25:19
82 Egor SILIN Russia KAT +25:20
83 Valerio CONTI Italy LAM +25:36
84 Paul MARTENS Germany TLJ +26:15
85 Jesus HERRADA LOPEZ Spain MOV +26:22
86 Koen BOUWMAN Netherlands TLJ +26:53
87 Anthony TURGIS France COF +28:00
88 Ryder HESJEDAL Canada TFS +28:23
89 Simon GESCHKE Germany TGA +28:24
90 Peter VELITS Slovakia BMC +28:49
91 Danilo WYSS Switzerland BMC +29:12
92 Arthur VICHOT France FDJ +29:30
93 Natnael BERHANE Eritrea DDD +31:29
94 Amaël MOINARD France BMC +31:37
95 Fabricio FERRARI BARCELO Uruguay CJR +31:53
96 Peter STETINA United States TFS +31:57
97 Jonathan FUMEAUX Switzerland IAM +32:05
98 Bertjan LINDEMAN Netherlands TLJ +32:28
99 Paolo TIRALONGO Italy AST +32:29
100 Anthony ROUX France FDJ +33:07
101 Nicolas EDET France COF +35:58
102 Christopher JUUL JENSEN Denmark OGE +36:53
103 Rory SUTHERLAND Australia MOV +37:36
104 Tim WELLENS Belgium LTS +37:52
105 David LOPEZ GARCIA Spain SKY +38:14
106 Laurent DIDIER Luxembourg TFS +38:22
107 Christophe RIBLON France ALM +39:16
108 Manuele MORI Italy LAM +39:57
109 David TANNER Australia IAM +39:58
110 Ruben PLAZA MOLINA Spain OGE +40:11
111 Lawrence WARBASSE United States IAM +40:20
112 Stefan DENIFL Austria IAM +40:52
113 Joseph ROSSKOPF United States BMC +41:09
114 Lars Petter NORDHAUG Norway SKY +41:27
115 Silvan DILLIER Switzerland BMC +42:27
116 Rodrigo CONTRERAS Colombia EQS +44:56
117 Angel MADRAZO RUIZ Spain CJR +46:09
118 Jhonatan RESTREPO Colombia KAT +47:32
119 Christian MEIER Canada OGE +47:37
120 Omar FRAILE MATARRANZ Spain DDD +47:55
121 Marcel WYSS Switzerland IAM +48:20
122 Johannes FRÖHLINGER Germany TGA +48:44
123 Domingos ANDRÉ MACIEL GONÇALVES Portugal CJR +49:05
124 Winner ANACONA GOMEZ Colombia MOV +49:09
125 Daniel TEKLEHAIMANOT Eritrea DDD +49:27
126 Mario Jorge FARIA DA COSTA Portugal LAM +49:34
127 William BONNET France FDJ +50:15
128 Alex HOWES United States CPT +50:29
129 Johann VAN ZYL South Africa DDD +50:53
130 Cédric PINEAU France FDJ +51:03
131 Victor CAMPENAERTS Belgium TLJ +51:12
132 Clement CHEVRIER France IAM +52:06
133 Maxim BELKOV Russia KAT +52:18
134 Evgeny PETROV Russia TNK +54:11
135 Sindre SKJOESTAD LUNKE Norway TGA +54:14
136 Amets TXURRUKA Spain OGE +54:39
137 Xabier ZANDIO ECHAIDE Spain SKY +54:43
138 Marcel AREGGER Switzerland IAM +56:13
139 Carter JONES United States TGA +56:28
140 Mekseb DEBESAY Eritrea DDD +56:56
141 Miguel Angel BENITO DIEZ Spain CJR +58:19
142 Jonathan LASTRA MARTINEZ Spain CJR +1:03:39
143 Biel KADRI France ALM +1:04:55
144 Pirmin LANG Switzerland IAM +1:04:55
145 Caleb FAIRLY United States TGA +1:08:20
146 Julien VERMOTE Belgium EQS +1:08:37