Francuzi pokonali Astanę o mniej niż sekundę. Pierwszym liderem został Matthieu Ladagnous.
Odcinek otwierający zmagania we francuskiej etapówce liczył 5.5km i prowadził po katalońskiej okolicy miasta Banyoles. Profil był zupełnie płaski, a trasa dość łatwa technicznie.
To pozwoliło drużynom na rozwinięcie znakomitego tempa. Rywalizację wygrali kolarze z Francaise des Jeux. Uzyskany czas – 6 minut – oznacza średnią prędkość 55km/h! Ten sam rezultat osiągnęła Astana, ale przegrała z „gospodarzami” o pięć dziesiątych części sekundy. Trzecie miejsce przypadło drużynie Direct Energie.
Wyniki etapu:
1 FDJ 6’00”110”’
2 ASTANA PRO TEAM 6’00”650”’
3 DIRECT ENERGIE 6’08”880”
4 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 6’11’120”’
5 ROUBAIX-LILLE METROPOLE 6’11”830”’
6 FORTUNEO-VITAL CONCEPT 6’16”440”’
7 AG2R LA MONDIALE 6’18”480”’
8 RALLY CYCLING 6’18”960”’
9 ANDRONI GIOCATTOLI-SIDERMEC 6’21”410”’
10 BARDIANI-CSF 6’24”230”’
11 TEAM VORARLBERG 6’26”020”
12 HP BTP-AUBER 93 6’26”250”’
13 DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM 6’30”09”’
14 EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 6’32”880”’
15 ARMEE DE TERRE 6’35”870”’
16 VERANCLASSIC-AGO 6’57”630”’
Klasyfikacja generalna:
1 Matthieu LADAGNOUS FRA FDJ 6:00
2 Marc SARREAU FRA FDJ +0
3 Mickael DELAGE FRA FDJ +0
4 Arnaud DEMARE FRA FDJ +0
5 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +0
6 Andriy GRIVKO UKR AST +0
7 Andrey ZEITS KAZ AST +0
8 Daniil FOMINYKH KAZ AST +0
9 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +0
10 Laurens DE VREESE BEL AST +0
11 Eros CAPECCHI ITA AST +0
12 THOMAS BOUDAT FRA DEN +6:08
13 Lilian CALMEJANE FRA DEN +6:08
14 Antoine DUCHESNE CAN DEN +6:08
15 Guillaume THÉVENOT FRA DEN +6:08
16 Tony HUREL FRA DEN +6:08
17 Brian NAULEAU FRA DEN +6:08
18 Jeremy CORNU FRA DEN +6:08
19 Ignatas KONOVALOVAS LTU FDJ +6:09
20 Florian SENECHAL FRA COF +6:11
21 Rudy MOLARD FRA COF +6:11
22 Arnold JEANNESSON FRA COF +6:11
23 Yoann BAGOT FRA COF +6:11
24 Loïc CHETOUT FRA COF +6:11
25 Rudy BARBIER FRA RML +6:11
26 Julien ANTOMARCHI FRA RML +6:11
27 Daan MYNGHEER BEL RML +6:11
28 Florent PEREIRA FRA RML +6:11
29 Jeremy LEVEAU FRA RML +6:11
30 Dieter BOUVRY BEL RML +6:11
31 Maxime CAM FRA FVC +6:16
32 Julien LOUBET FRA FVC +6:16
33 Frédéric BRUN FRA FVC +6:16
34 Pierrick FEDRIGO FRA FVC +6:16
35 Anthony DELAPLACE FRA FVC +6:16
36 Florian VACHON FRA FVC +6:16
37 Armindo FONSECA FRA FVC +6:16
38 Kevin LEDANOIS FRA FVC +6:16
39 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM +6:18
40 Cyril GAUTIER FRA ALM +6:18
41 Jan BAKELANTS BEL ALM +6:18
42 Mikael CHEREL FRA ALM +6:18
43 Ben GASTAUER LUX ALM +6:18
44 Christophe RIBLON FRA ALM +6:18
45 Axel DOMONT FRA ALM +6:18
46 Eric YOUNG USA RLY +6:18
47 Rob BRITTON CAN RLY +6:18
48 Adam DE VOS CAN RLY +6:18
49 Evan HUFFMAN USA RLY +6:18
50 Pierrick NAUD CAN RLY +6:18
51 Tom ZIRBEL USA RLY +6:18
52 Danny PATE USA RLY +6:18
53 Daniel HOELGAARD NOR FDJ +6:19
54 Odd Christian EIKING NOR FDJ +6:19
55 Francesco CHICCHI ITA AND +6:21
56 Tiziano DALL’ANTONIA ITA AND +6:21
57 Franco PELLIZOTTI ITA AND +6:21
58 Serghei TVETCOV ROU AND +6:21
59 Marco BENFATTO ITA AND +6:21
60 Emerson ORONTE USA RLY +6:22
61 Gert JOEAAR EST COF +6:22
62 Michael VAN STAEYEN BEL COF +6:22
63 Romain CARDIS FRA DEN +6:22
64 Simone ANDREETTA ITA BAR +6:24
65 Stefano PIRAZZI ITA BAR +6:24
66 Nicola BOEM ITA BAR +6:24
67 Nicola RUFFONI ITA BAR +6:24
68 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +6:24
69 Paolo SIMION ITA BAR +6:24
70 Francesc ZURITA ESP VOL +6:26
71 Sergio Ferreira SOUSA POR VOL +6:26
72 Lukas MEILER GER VOL +6:26
73 Nicolas WINTER SUI VOL +6:26
74 Zolt DER HUN VOL +6:26
75 Alo JAKIN EST AUB +6:26
76 Pierre GOUAULT FRA AUB +6:26
77 César BIHEL FRA AUB +6:26
78 Guillaume LEVARLET FRA AUB +6:26
79 Julien GUAY FRA AUB +6:26
80 Romain FEILLU FRA AUB +6:26
81 Théo VIMPERE FRA AUB +6:26
82 Maxime RENAULT FRA AUB +6:26
83 Julien EL FARES FRA DMP +6:30
84 Thierry HUPOND FRA DMP +6:30
85 Yannick MARTINEZ FRA DMP +6:30
86 Romain COMBAUD FRA DMP +6:30
87 Delio FERNANDEZ CRUZ ESP DMP +6:30
88 Julien BERARD FRA ALM +6:30
89 Aritz Bagües ESP EUS +6:32
90 Adrian GONZALEZ ESP EUS +6:32
91 Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA ESP EUS +6:32
92 Aitor GONZALEZ ESP EUS +6:32
93 Alex ARANBURU ESP EUS +6:32
94 Rémy DI GREGORIO FRA DMP +6:34
95 Daniel DIAZ ARG DMP +6:34
96 Egan Arley BERNAL GOMEZ COL AND +6:34
97 Stéphane POULHIES FRA ADT +6:35
98 Yoann BARBAS FRA ADT +6:35
99 Jerome MAINARD FRA ADT +6:35
100 Jimmy RAIBAUD FRA ADT +6:35
101 Kevin LEBRETON FRA ADT +6:35
102 Thomas ROSTOLLAN FRA ADT +6:35
103 Clément PENVEN FRA ADT +6:35
104 Yann GUYOT FRA ADT +6:35
105 Christophe LABORIE FRA DMP +6:38
106 Marco BANDIERA ITA AND +6:38
107 Giorgio CECCHINEL ITA AND +6:38
108 Luca STERBINI ITA BAR +6:42
109 Manuel PORZNER GER VOL +6:47
110 Daniel LEHNER AUT VOL +6:47
111 Simone STERBINI ITA BAR +6:51
112 Felix POUILLY FRA RML +6:52
113 Eneko LIZARRALDE ESP EUS +6:55
114 Kenny BOUVRY BEL VER +6:57
115 Justin JULES FRA VER +6:57
116 Dimitri PEYSKENS BEL VER +6:57
117 Yannick MAYER GER VER +6:57
118 Sam LENNERTZ BEL VER +6:57
119 Massimo VANDERAERDEN BEL VER +6:58
120 Peio OLABERRIA ESP EUS +6:59
121 Rayane BOUHANNI FRA COF +6:59
122 Louis VERHELST BEL RML +7:02
123 Julien DESCHESNE BEL VER +7:31