Tegoroczny wyścig Paryż – Nicea (6-13.03) to starcie dwóch gwiazd światowego kolarstwa. Po sześciu latach przerwy Richie Porte (BMC) i Alberto Contador (Tinkoff) znów staną razem na starcie w„wyścigu ku słońcu”.

Obaj zawodnicy wygrywali ten wyścig dwa razy. Contador wygrał w latach 2007 i 2010, a Porte odniósł zwycięstwo w sezonach 2013 i 2015.

Wyścig Paryż- Nicea co roku odpowiada nam na wiele pytań m.in. dotyczących aktualnej formy zawodników . Tak też powinno być w tym roku.

Zmagania rozpoczną się od prologu o długości 6,1 km w Conflans-Sainte-Honorine. Następnego dnia pierwszy etap poprowadzi z Conde-Sur-Verge do Vendome. Trudność na trasie o długości 195 km stanowią szutry i nierówne drogi podobne do Tro Bro Leon. Drugi etap będzie okazją dla sprinterów – 214 km z Contres do Commentry. Trzeci etap z Contres na Mont-Brouilly to już okazja dla lubiących finisze pod krótkie podjazdy.

Etap numer cztery może być ważny w tegorocznej edycji Paryż-Nicea. 193.5 km z Julienas do Romans-sur-Isere zostało sklasyfikowane jako odcinek pagórkowaty, ale znając tempo kolarzy walczących w „Wyścigu ku słońcu” mogą pojawić się różnice. Kolejne dwa etapy to już góry – najpierw z Saint-Paul-Trois-Chateaux do Salon-de-Provence o długości 198 km. Na trasie czeka między innymi przejazd przez kawałek Mont Ventoux. Przedostatni dzień walki to jazda z Nicei do La Madone d’Utelle, z podjazdem o długości ponad 15 km i średnim nachyleniu 5.7%.

Ostatni etap z pewnością nie będzie odcinkiem przyjaźni. 141 km wokół Nicei i zawiera sporo słynnych i rzadko uczęszczanych podjazdów, które mogą namieszać w klasyfikacji generalnej.

Tegoroczna edycja zgromadzi na starcie wiele gwiazd światowego kolarstwa. Obsada w sprintach będzie bardzo mocna, o zwycięstwa etapowe powinni walczyć: Arnaud Demare (FDJ), Marcel Kittel (Etixx), Nacer Bouhanni (Cofidis), Alexander Kristoff ( Katusha) i Bryan Couqard (Direct-Energie). O zwycięstwo w „generalce” liczyć się będą m.in.: Tom Dumoulin (Giant), Geraint Thomas (Team Sky), Simon Spilak (Katusha), Wilco Kelderman (Team LottoNL-Jumbo), Romain Bardet (AG2R) czy wspomniani Alberto Contador i Richie Porte.

W tej chwili na liście startowej znajduje się trzech Polaków. Rafał Majka i Paweł Poljański będą pomagać „El Pistolero” w odniesieniu zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Wielką niewiadomą jest aktualna dyspozycja naszego byłego mistrza świata Michała Kwiatkowskiego (Team Sky). Po grypie żołądkowej, która wykluczyła Polaka ze startu w Volta ao Algarve, Drugi kolarz zeszłorocznej edycji wyścigu wraca do ścigania i będzie pomagał w Geraintowi Thomasowi w odniesieniu zwycięstwa.

Poprzedni artykułZnamy trasę Mistrzostw Polski 2016!
Następny artykułJohn Murphy wygrał trzeci etap Le Tour de Langkawi
Student politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego pasja to od zawsze kolarstwo. Zimą dla miłej odmiany biega na nartach. Uwielbia psy i włoską kuchnię.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil

Contador wygrał ten wyścig w 2007 i 2010 i jeździł wtedy w Astanie a nie w Saxo Banku.