Zawodowcy zakończyli już sezon, a młodzi adepci sztuk kolarskich nie zwalniają! W ostatnim czasie Copernicus tętni życiem!

26 września odbył się kolejny wyścig Kolarskiej Ligi UKS, tym razem w Robakowie koło Grudziądza. W ramach ścigania odbyły się wyścigi par – młodsze kategorie miały do przejechania 8km, a starsze 16km. Akademia może poszczycić się aż pięcioma miejscami na podium!

W kategorii żakini/młodziczka wygrały Olga Wankiewicz z Martą Wesołowską, a siódme miejsce zajęły Julia Jagielska i Agata Świątkowska. Wśród żaków drugą lokatą popisali się Mateusz Sawicki i Kamil Wróblewski, trzecią Michał Błotnicki i Szymon Korniak, a czwartą Franciszek Kaczorowski i Przemysław Deręgowski.

Wśród młodzików na drugim miejscu przyjechali Bartłomiej Frątczak i Michał Gałka, piątym Robert Muzalewski z Filipem Biernackim, a ósmym Radosław Frątczak i Dominik Żebrowski. U juniorek młodszych trzecia lokata przypadła Marcie Brzozowskiej i Aleksandrze Jakubiak.

27 września odbył się ostatni wyścig w ramach Ligi UKS w Małym Rudniku. Żacy mieli do pokonania jedną rundę liczącą 17km. Na najniższy stopień podium załapał się Kamil Wróblewski, a kolejno czwarte, piąte, szóste i ósme miejsca przypadły Przemysławowi Deręgowskiemu, Szymonowi Korniakowi, Michałowi Błotnickiemu i Franciszkowi Kaczorowskiemu. Wśród dziewcząt w tej kategorii wygrała będąca w znakomitej formie Olga Wankiewicz.

Młodzicy mieli do przejechania dwie rundy, w sumie 34km. W czołowej dziesiątce znaleźli się Robert Muzalewski (szósty) i Michał Gałka (siódmy). U młodziczek za to Marta Wesołowska była druga. U juniorek młodszych ścigających się na dystansie 34km wygrała Marta Brzozowska, a na dystansie 51km najlepszy był junior Łukasz Ochocki.

2 października to dzień Mistrzostw Polski w jeździe na czas parami. Ściganie w Opatówku najlepiej będą wspominać Artur Lewandowski i Maciej Kwiatkowski, którzy zdobyli srebrny medal w wyścigu juniorów młodszych na dystansie 20km.

4 października to już dzień drużynowej jazdy na czas. Podobnie jak dwa dni wcześniej wspaniały wynik uzyskali juniorzy młodsi – czwórka w składzie Kamil Rumiński, Maciej Kwiatkowski, Karol Wawrzyniak i Artur Lewandowski zwyciężyła w swojej kategorii i zdobyła Mistrzostwo Polski! Druga drużyna Akademii jechała w zestawieniu Olek Nikiel, Daniel Rochna, Antek Gańko i Hubert Jańczyk i zajęła dwunastą lokatę.

Juniorzy byli blisko wywalczenia medalu, ale nawet znakomita jazda w drugiej części dystansu nie pozwoliła na radość z miejsca na podium. Bartek Rajch, Adrian Brzozowski, Michał Szymański i Adrian Walecki uplasowali się na czwartej lokacie, ze stratą zaledwie trzech sekund do brązu!

W międzyczasie, 3 października, w Pruszkowie odbył się Puchar Polski Szkółek Kolarskich żaków. W pobliżu toru kolarskiego zorganizowano wyścigi MTB. Runda liczyła 500m, a całkowity dystans uzależniony był od roku urodzenia startujących: rocznik 2005 – 6 rund (3km), rocznik 2004 – 8 rund (4km), a rocznik 2003 – 10 rund (5km).

Uczniowie Akademii pojawili się w trzech kategoriach – kategoria chłopcy 2004 – Franek Kaczorowski, kategoria dziewczęta 2003 – Olga Wankiewicz i Nikola Maj, kategoria chłopcy 2003 – Mateusz Sawicki, Kamil Wróblewski, Szymek Korniak, Przemek Deręgowski i Janek Paciorowski. Wygrane przypadły Frankowi Kaczorowskiemu, Oldze Wankiewicz oraz Mateuszowi Sawickiemu!

11 października odbyło się VIII integracyjne Kryterium Asów. Niska temperatura nie przestraszyła dzielnych kolarzy i do rywalizacji stanęło prawie 90 zawodników. W kategorii open kobiet, mających do przejechania 12km, drugie miejsce zajęła Marta Brzozowska! Dużo emocji przyniósł też wyścig łączony panów, a którym ścigały się kategorie młodzik, junior młodszy, junior i elita. Na starcie z numerem 1 stanął Michał Kwiatkowski!

Na ucieczkę zdecydowali się Adrian Walecki (Copernicus) i Szymon Krawczyk (KTK Kalisz). Ich przewaga nie była duża, ale wystarczyła do rozegrania końcowej walki. Na przedostatnim okrążeniu Adrian Walecki oderwał się od współtowarzysza i samotnie pomknął na metę. Puchary zwycięzcom wręczył sam były Mistrz Świata – Michał Kwiatkowski!

Sezon szosowy zakończył się spotkaniem Andrzeja Kiejnowskiego z rodzicami żaków. Trener przedstawił osiągnięcia podopiecznych – stanęli na starcie 25 wyścigów, 54 razy stanęli na podium (24 razy dziewczęta i 30 chłopcy). Najlepsza była Olga Wankiewicz, która tylko raz nie stanęła na podium (defekt roweru). Reprezentanci Akademii zdobyli też 4 medale Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich – dwa złote i dwa srebrne.

Poprzedni artykułDaniel Moreno w Movistarze!