Belg pokonał na finiszu na szczycie Reina Tararamae z Astany. Zawodnik BMC objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej!
Sobotni etap w Norwegii miał 175km i prowadził z Senja do Malselv. Na trasie znajdowały się trzy premie górskie, w tym ostatnia połączona z metą!
Na początku etapu tradycyjnie odjechała ucieczka, w składzie której znaleźli się Christopher Williams (Novo-Nordisk), Haavard Blikra (Coop-Osterhus), Jon Breivold (Froy Bianchi), Herman Dahl (Sparebanken), Marius Hafsas (FixIT), Fridtjof Roinas (Sparebanken). Zostali jednak złapani trochę ponad 10km przed metą.
O zwycięstwie etapowym zadecydował finałowy podjazd. Bardzo mocne tempo sprawiło, że z grupy odpadli sprinterzy, a o wygraną walczyli najlepsi górale. Niecałe 2km przed metą zaatakował Rein Taaramae (Astana), za którym pognał Ilnur Zakarin (Katusha). Po chwili zastanowienia do czołówki dołączyli Ben Hermans (BMC), Matthias Frank (IAM Cycling) oraz dwaj pomocnicy Hermansa – Sylvan Dillier i Edward Theuns (BMC).
Taaramae powtórzył swój atak i zostawił rywali za sobą. Kilometr przed metą z goniącej grupki zaatakował Ben Hermans (BMC). Belg narzucił bardzo mocne tempo i zdołał dogonić Estończyka, a następnie odjechać mu na trzy sekundy na finiszu. Świetna jazda w końcówce pozwoliła Hermansowi przejąć koszulkę lidera wyścigu!
Wyniki etapu:
1 Ben HERMANS BEL BMC 4:27:10
2 Rein TAARAMAE EST AST +0
3 Mathias FRANK SUI IAM +3
4 Silvan DILLIER SUI BMC +10
5 Dylan TEUNS BEL BMC +14
6 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +17
7 Louis MEINTJES RSA MTN +20
8 Edvald BOASSON HAGEN NOR MTN +23
9 Marcel WYSS SUI IAM +23
10 Odd Christian EIKING NOR TJO +23
11 Rasmus GULDHAMMER DEN CLT +28
12 Andreas VANGSTAD NOR TSS +30
13 Vegard Stake LAENGEN NOR TJO +32
14 Fredrik Strand GALTA NOR COH +35
15 Paul VOSS GER BOA +35
16 Tanel KANGERT EST AST +35
17 Anthony TURGIS FRA COF +39
18 Bjorn Tore NILSEN HOEM NOR TJO +42
19 Markus HOELGAARD NOR COH +42
20 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +42
21 Antwan TOLHOEK NED +42
22 Martin ELMIGER SUI IAM +42
23 Audun Brekke FLOTTEN NOR KRA +42
24 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +48
25 Carl Fredrik HAGEN NOR TSS +50
26 Jonathan HIVERT FRA BSE +52
27 Fredrik LUDVIGSSON SWE TGA +52
28 Maxime CAM FRA BSE +52
29 Daniil FOMINYKH KAZ AST +1:02
30 August JENSEN NOR COH +1:05
31 Jens WALLAYS BEL TSV +1:09
32 Njal Eivind KLEIVEN NOR KRA +1:09
33 Tim DECLERCQ BEL TSV +1:16
34 Christian Mager GER CLT +1:24
35 Stef CLEMENT NED IAM +1:26
36 Floris GERFS NED BMC +1:26
37 Oivind LUKKEDAL NOR KRA +1:26
38 Lars VAN DER HAAR NED TGA +1:26
39 Thierry HUPOND FRA TGA +1:32
40 Angelo TULIK FRA EUC +1:35
41 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +1:37
42 Perrig QUEMENEUR FRA EUC +1:42
43 Tony HUREL FRA EUC +1:44
44 Benoit JARRIER FRA BSE +1:44
45 Sergey LAGUTIN RUS KAT +1:51
46 Alexander KRISTOFF NOR KAT +1:56
47 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +1:56
48 Ole FORFANG NOR KRA +1:56
49 THOMAS BOUDAT FRA EUC +1:56
50 Amaury CAPIOT BEL TSV +1:56
51 Michael GOGL AUT +1:56
52 Otto VERGAERDE BEL TSV +1:56
53 Jarl SALOMEIN BEL TSV +2:07
54 Even REGE NOR FIX +2:11
55 Fabian WEGMANN GER CLT +2:11
56 Andrea PERON ITA TNN +2:18
57 Anders KRISTOFFERSEN NOR FRB +2:18
58 Rayane BOUHANNI FRA +2:21
59 Jayde JULIUS RSA MTN +2:56
60 Krister HAGEN NOR COH +2:56
61 Joonas HENTTALA FIN TNN +3:00
62 Davide MALACARNE ITA AST +3:02
63 Kristian AASVOLD NOR TSS +3:02
64 Daniele RATTO ITA UHC +3:15
65 Federico ZURLO ITA UHC +3:20
66 Davide FRATTINI ITA UHC +3:20
67 Ralf MATZKA GER BOA +3:20
68 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM +3:40
69 Bryan COQUARD FRA EUC +4:09
70 Yauheni HUTAROVICH BLR BSE +4:10
71 Bert VAN LERBERGHE BEL TSV +4:10
72 Sondre HOLST ENGER NOR IAM +4:10
73 Max Emil Boholm KORNER NOR KRA +4:10
74 Jonas AHLSTRAND SWE COF +4:10
75 Jean-Marc BIDEAU FRA BSE +4:10
76 Oddbjorn Klomsten ANDERSEN NOR FRB +4:10
77 Michael MORKOV DEN TCS +4:10
78 Robert FöRSTER GER UHC +4:46
79 Gerald CIOLEK GER MTN +4:47
80 Alex KIRSCH LUX CLT +4:47
81 Andreas ERLAND NOR TSS +4:47
82 Linus GERDEMANN GER CLT +4:47
83 Ramon SINKELDAM NED TGA +5:19
84 Max WALSCHEID GER +5:19
85 Michael SCHWARZMANN GER BOA +5:20
86 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +5:20
87 Russell DOWNING GBR CLT +5:20
88 Michal KOLÁR SVK TCS +5:20
89 Michael VAN STAEYEN BEL COF +5:41
90 Adrien PETIT FRA COF +5:41
91 Gert JOEAAR EST COF +5:44
92 Stephen CLANCY IRL TNN +5:46
93 Filip EIDSHEIM NOR FIX +5:46
94 Adrian GJOLBERG NOR FIX +5:46
95 Sindre Eid HERMANSEN NOR FIX +5:46
96 Christopher WILLIAMS AUS TNN +6:14
97 Carter JONES USA TGA +6:14
98 James GLASSPOOL AUS TNN +6:14
99 Jon Soeveras BREIVOLD NOR FRB +6:27
100 Henrik EVENSEN NOR FRB +6:27
101 Juraj SAGAN SVK TCS +6:40
102 Zakkari DEMPSTER AUS BOA +7:10
103 Haavard BLIKRA NOR COH +7:30
104 Oscar LANDA NOR COH +7:30
105 Torstein Traeen NOR KRA +7:30
106 Alessandro BAZZANA ITA UHC +7:39
107 Arman KAMYSHEV KAZ AST +7:58
108 Maxat AYAZBAYEV KAZ AST +7:58
109 Edvin WILSSON SWE TJO +7:58
110 Amund GROENDAHL JANSEN NOR TJO +7:58
111 Tom BOHLI SUI BMC +7:58
112 Campbell Flakemore AUS BMC +7:58
113 Pirmin LANG SUI IAM +7:58
114 Marco HALLER AUT KAT +7:58
115 Reidar Bohlin BORGERSEN NOR TJO +7:58
116 Daniel MCLAY GBR BSE +7:58
117 Davide CIMOLAI ITA LAM +9:46
118 Ole Andre AUSTEVOLL NOR FIX +10:17
119 Marius HAFSAS NOR FIX +10:17
120 Herman DAHL NOR TSS +10:17
121 Fridtjof ROEINAAS NOR TSS +10:19
122 Ken HANSON USA UHC +10:41
123 Sam BENNETT IRL BOA +10:48
124 Shane ARCHBOLD NZL BOA +10:48
DNF Guillaume THÉVENOT FRA EUC
Klasyfikacja generalna:
1 Ben HERMANS BEL BMC 13:06:41
2 Rein TAARAMAE EST AST +7
3 Edvald BOASSON HAGEN NOR MTN +24
4 Silvan DILLIER SUI BMC +24
5 Mathias FRANK SUI IAM +25
6 Dylan TEUNS BEL BMC +27
7 Odd Christian EIKING NOR TJO +38
8 Rasmus GULDHAMMER DEN CLT +40
9 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +41
10 Marcel WYSS SUI IAM +42
11 Fredrik Strand GALTA NOR COH +45
12 Paul VOSS GER BOA +45
13 Tanel KANGERT EST AST +49
14 Vegard Stake LAENGEN NOR TJO +50
15 Anthony TURGIS FRA COF +52
16 Martin ELMIGER SUI IAM +52
17 Bjorn Tore NILSEN HOEM NOR TJO +52
18 Andreas VANGSTAD NOR TSS +53
19 Audun Brekke FLOTTEN NOR KRA +58
20 Fredrik LUDVIGSSON SWE TGA +1:02
21 Jonathan HIVERT FRA BSE +1:02
22 Antwan TOLHOEK NED +1:03
23 Markus HOELGAARD NOR COH +1:03
24 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +1:03
25 Carl Fredrik HAGEN NOR TSS +1:13
26 August JENSEN NOR COH +1:19
27 Daniil FOMINYKH KAZ AST +1:26
28 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +1:30
29 Floris GERFS NED BMC +1:36
30 Njal Eivind KLEIVEN NOR KRA +1:37
31 Tim DECLERCQ BEL TSV +1:45
32 Oivind LUKKEDAL NOR KRA +1:47
33 Alexander KRISTOFF NOR KAT +1:51
34 Angelo TULIK FRA EUC +1:58
35 Stef CLEMENT NED IAM +1:59
36 Benoit JARRIER FRA BSE +2:01
37 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +2:01
38 Amaury CAPIOT BEL TSV +2:04
39 Michael GOGL AUT +2:17
40 Jarl SALOMEIN BEL TSV +2:21
41 Lars VAN DER HAAR NED TGA +2:25
42 Fabian WEGMANN GER CLT +2:28
43 Louis MEINTJES RSA MTN +2:34
44 Andrea PERON ITA TNN +2:49
45 Ole FORFANG NOR KRA +3:35
46 Daniele RATTO ITA UHC +3:41
47 Davide MALACARNE ITA AST +3:42
48 Christian Mager GER CLT +3:42
49 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM +3:50
50 Ralf MATZKA GER BOA +3:51
51 Thierry HUPOND FRA TGA +4:18
52 Sondre HOLST ENGER NOR IAM +4:20
53 Jean-Marc BIDEAU FRA BSE +4:27
54 Jonas AHLSTRAND SWE COF +4:31
55 Krister HAGEN NOR COH +4:34
56 Davide FRATTINI ITA UHC +4:43
57 Federico ZURLO ITA UHC +4:53
58 Anders KRISTOFFERSEN NOR FRB +4:56
59 Linus GERDEMANN GER CLT +4:57
60 Rayane BOUHANNI FRA +5:08
61 Gerald CIOLEK GER MTN +5:08
62 Kristian AASVOLD NOR TSS +5:29
63 Bert VAN LERBERGHE BEL TSV +5:49
64 Michael VAN STAEYEN BEL COF +5:51
65 Ramon SINKELDAM NED TGA +5:55
66 Alex KIRSCH LUX CLT +6:26
67 Max WALSCHEID GER +6:37
68 Michael SCHWARZMANN GER BOA +6:48
69 Russell DOWNING GBR CLT +6:59
70 Maxime CAM FRA BSE +6:59
71 Tony HUREL FRA EUC +7:10
72 Yauheni HUTAROVICH BLR BSE +7:28
73 Andreas ERLAND NOR TSS +7:31
74 Otto VERGAERDE BEL TSV +7:33
75 Michal KOLÁR SVK TCS +7:34
76 THOMAS BOUDAT FRA EUC +7:51
77 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +7:54
78 Jens WALLAYS BEL TSV +7:58
79 Alessandro BAZZANA ITA UHC +8:00
80 Adrian GJOLBERG NOR FIX +8:00
81 Pirmin LANG SUI IAM +8:08
82 Oscar LANDA NOR COH +8:10
83 Michael MORKOV DEN TCS +8:16
84 Tom BOHLI SUI BMC +8:19
85 Gert JOEAAR EST COF +8:22
86 Edvin WILSSON SWE TJO +8:28
87 Reidar Bohlin BORGERSEN NOR TJO +8:34
88 Marco HALLER AUT KAT +8:36
89 Sergey LAGUTIN RUS KAT +8:45
90 Juraj SAGAN SVK TCS +8:54
91 Daniel MCLAY GBR BSE +8:57
92 Joonas HENTTALA FIN TNN +9:00
93 Even REGE NOR FIX +9:00
94 Perrig QUEMENEUR FRA EUC +9:07
95 Haavard BLIKRA NOR COH +9:20
96 Arman KAMYSHEV KAZ AST +9:21
97 Adrien PETIT FRA COF +9:30
98 Amund GROENDAHL JANSEN NOR TJO +9:42
99 Jayde JULIUS RSA MTN +9:45
100 Oddbjorn Klomsten ANDERSEN NOR FRB +10:08
101 Bryan COQUARD FRA EUC +10:09
102 Herman DAHL NOR TSS +10:35
103 Max Emil Boholm KORNER NOR KRA +10:42
104 Sam BENNETT IRL BOA +10:44
105 Christopher WILLIAMS AUS TNN +11:09
106 Filip EIDSHEIM NOR FIX +11:12
107 Robert FöRSTER GER UHC +11:16
108 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +11:20
109 Zakkari DEMPSTER AUS BOA +11:52
110 Jon Soeveras BREIVOLD NOR FRB +12:27
111 Shane ARCHBOLD NZL BOA +12:34
112 Carter JONES USA TGA +13:37
113 Henrik EVENSEN NOR FRB +13:50
114 Fridtjof ROEINAAS NOR TSS +14:35
115 Davide CIMOLAI ITA LAM +14:36
116 Torstein Traeen NOR KRA +15:06
117 Stephen CLANCY IRL TNN +15:08
118 Campbell Flakemore AUS BMC +15:34
119 James GLASSPOOL AUS TNN +16:10
120 Ole Andre AUSTEVOLL NOR FIX +16:15
121 Maxat AYAZBAYEV KAZ AST +16:22
122 Marius HAFSAS NOR FIX +17:51
123 Sindre Eid HERMANSEN NOR FIX +18:18
124 Ken HANSON USA UHC +18:51