Annemiek van Vleuten (Bigla) wygrała w prologu Giro Rosa i została pierwszą liderką tegorocznego wyścigu! Najlepsza z Polek, Katarzyna Niewiadoma, zajęła 28. miejsce.

W piątek rozpoczęło się ściganie w największym kobiecym wyścigu kolarskim świata – Giro Rosa. Na początek organizatorzy przygotowali krótki prolog w Ljubljanie, o długości 2 km. Zawodniczką klubu ze stolicy Słowenii – BTC City Ljubljana jest Eugenia Bujak, dlatego mogliśmy liczyć na dobry wynik Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Trasa była bardzo szybka – trzy długie proste z dwoma nawrotami. Start pierwszej zawodniczki nastąpił o 19:00.Jako jedna z pierwszych na metę wjechała Roxane Knetemann (Rabo Liv), która uzyskała 2:49 (średnia prędkość 48.3km/h!) i bardzo długo utrzymywała się na prowadzeniu. Do rezultatu Holenderki zbliżyły się m.in. Anna van der Breggen (Rabo Liv, 2:50) czy Ellen van Dijk (Boels-Dolmans, 2:51), ale nie zdołały wyprzedzić liderki.

Jedna z faworytek całego wyścigu – Francuzka Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv) uzyskała 2:55, co dawało jej dobry start w kontekście walki o klasyfikację generalną. Na pierwsze miejsce udało się za to wskoczyć Annemiek van Vleuten (Bigla), która uzyskała 2:48! Dość słabo pojechała Mara Abbott (Wiggle-Honda), która uzyskała tylko 3:14 i sporo straciła do pozostałych faworytek klasyfikacji generalnej.

Ostatecznie żadnej zawodniczce nie udało się pobić wyniku van Vleuten i to Holenderka została zwyciężczynią prologu i pierwszą liderką Giro Rosa 2015! Najlepszą z Polek została Kasia Niewiadoma (Rabo Liv), która uzyskała 2:58, co dało jej 28. lokatę!

Michał Kapusta

Poprzedni artykułWyścig Solidarności i Olimpijczyków: Johim Ariesen po raz trzeci!
Następny artykułChris Froome przed Tour de France: „Rozpoczynam ten wyścig w idealnej formie”