Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice) został nowym mistrzem Polski orlików!!! Pozostałe medale wywalczyli zawodnicy TC Chrobry Saroni Głogów – Mateusz Grabis i Piotr Jaromin.

Wyścig o mistrzostwo Polski został rozegrany na 10 rundach po 18 kilometrów każda. Najlepsi zawodnicy w kraju ścigali się wokół Sobótki. Na starcie stanęło ostatecznie 78 zawodników.

Pierwszą ucieczkę utworzyli: Piotr Klukoszowski (TC Chrobry Saroni Głogów), Dawid Adamczyk (BBC Czaja Krakus), Marceli Zieliński (ALKS Stal Grudziądz) i Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice). Na drugim okrążeniu na prowadzeniu zmienili ich:  Patryk Szymański (TC Chrobry), Wojciech Wilgus (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Kamil Turek (Pogoń Mostostal), Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice). Przewaga nad peletonem wynosiła około 40 sekund. Peleton nie pozwolił jednak im na uzyskanie dużej przewagi i ta akcja także się nie powiodła.

Najdłuższa dziś ucieczka powstała na czwartym kółku. Utworzyła ją czwórka: Mateusz Grabis (TC Chrobry Saroni Głogów), Patryk Soliński (Mostostal Puławy), Szymon Rekita (Alto Pack) i Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice).

Czołówka zgodnie współpracowała i wypracowała blisko 2 minuty przewagi, ale z peletonu co chwilę ktoś atakował. Groźną kontrę utworzyli na półmetku: Marcin Bijak (TC Chrobry Saroni Głogów), Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Marcin Karbowy (Tarnovia Tarnowo Podógne).

Trójka próbowała dołączyć do harcowników, ale ostatecznie ta sztuka udała im się dopiero na przedostatnim kółku.

Wtedy także rozpoczął się prawdziwy festiwal ataków i wielkie przetasowanie. Około 20 kilometrów przed kreską, na czele pojawili się: Konrad Kott (Warmińsko-Mazurski KS), Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Mateusz Grabis (TC Chrobry) oraz Mateusz Kazimierczak (Mostostal).

18 kilometrów przed kreską, 40 sekund do prowadzących prowadziła grupka prowadzona przez Jakuba Kaczmarka (CCC Sprandi Polkowice). Byli tam też m.in Adrian Banaszek (Kolss-BDC), Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Patryk Krzywda (KTK-Kalisz) oraz Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice).

W końcówce zaatakowali: Paluta i Grabis. Duet wypracował bezpieczną przewagę i między sobą walczył o złoty medal. Lepszym sprinterem okazał Paluta i to on został nowym mistrzem Polski młodzieżowców! Dla niego to już drugi medal na tych mistrzostwach, bowiem w czasówce zdobył brąz.

Podium uzupełnili zawodnicy TC Chrobry Saroni Głogów – Mateusz Grabis, a trzeci był Piotr Jaromin.