Emma Johansson (Orica – AIS) wygrała drugi etap Euskal Emakumeen Bira. Liderką pozostała Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv).
Drugi etap baskijskiego wyścigu prowadził z Maruri do Fruiz i liczył ponad 82 kilometry. Na panie czekały dwa podjazdy i dwie lotne premie.
Lotną premię na początku wygrała Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi), a pierwszy podjazd jako pierwsza zakończyła Tetyana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi). 20 kilometrów przed metą zaatakowały: Valentina Scandolara (Orica – AIS), Sheyla Gutiérrez (Lointek) i Ellen van Dijk (Boels – Dolmans Cycling Team), a po kilku kilometrach dojechały do nich Shara Gillow (Rabobank-Liv) i Doris Schweizer (Bigla Pro Cycling Team).
Na ostatnim podjeździe ich przewaga oscylowała wokół 30 sekund, ale tuż przed szczytem zostały doścignięte prze zredukowany dość znacznie peleton. Na zjeździe na atak zdecydowała się jadąca w koszulce liderki Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv), ale szybko dojechały do niej: Ashleigh Moolman (Bigla Pro Cycling Team), Emma Johansson i Katrin Garfoot (obie Orica – AIS) oraz Evelyn Stevens (Boels – Dolmans Cycling Team). Na ostatnich dwóch kilometrach dojechała do nich jeszcze trójka.
Finiszowy sprint wygrała Emma Johansson (Orica – AIS). Druga była Annemiek van Vleuten (Bigla Pro Cycling Team), a trzecia Katrin Garfoot (Orica – AIS). Po raz kolejny rywalizację na czwartym miejscu zakończyła Katarzyna Niewiadoma, tym samym utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej!
Wyniki drugiego etapu:
1º 51 JOHANSSON, Emma SWE ORICA-AIS mt.
2º 91 VAN VLEUTEN, Annemiek NED BIGLA PRO CYCLING TE mt.
3º 54 GARFOOT, Katrin AUS ORICA-AIS mt.
4º 5 NIEWIADOMA, Katarzyna POL RABO LIV WOMEN mt.
5º 92 MOOLMAN, Ashleigh RSA BIGLA PRO CYCLING TE mt.
6º 33 GUARNIER, Megan USA BOELS DOLMANS TEAM mt.
7º 3 V.DER BREGGEN, Anna NED RABO LIV WOMEN mt.
8º 4 GILLOW, Shara AUS RABO LIV WOMEN mt.
9º 53 SPRATT, Amanda AUS ORICA-AIS mt.
10º 32 STEVENS, Evelyn USA BOELS DOLMANS TEAM 2:18:29
11º 125 RIABCHENKO, Tetiana UKR INPA SOTTOLI GIUSFRE a 22
12º 31 DIJK VAN, Eleonora NED BOELS DOLMANS TEAM a 22
13º 14 DAAMS, Jessie BEL LOTTO SOUDAL LADIES a 22
14º 66 ZAVERSHINSKAYA, Anna RUS BIZKAIA-DURANGO a 22
15º 121 TUSLAITE, Daiva LTU INPA SOTTOLI GIUSFRE a 01:25
16º 35 JONG, Demi NED BOELS DOLMANS TEAM a 01:25
17º 101 VIECELI, Lara ITA S.C. MICHELA FANINI a 01:25
18º 55 WILLIAMS, Elizabeth AUS ORICA-AIS a 01:25
19º 81 BITTO, Irene ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 01:25
20º 34 BLAAK, Chantal NED BOELS DOLMANS TEAM a 01:25
21º 43 GUTIERREZ, Sheyla ESP LOINTEK a 01:25
22º 86 PIEROBON, Chiara ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 01:25
23º 36 KASPER, Romy GER BOELS DOLMANS TEAM a 01:25
24º 104 LOZANO, Laura ESP S.C. MICHELA FANINI a 01:25
25º 124 ARZUFFI, Alice Maria ITA INPA SOTTOLI GIUSFRE a 01:25
26º 41 MERINO, Eider ESP LOINTEK a 01:25
27º 44 MARTINEZ, Cristina ESP LOINTEK a 01:25
28º 2 BRAND, Lucinda NED RABO LIV WOMEN a 01:25
29º 63 GARCIA, Margarita ESP BIZKAIA-DURANGO a 01:25
30º 73 RIVAT, Amelie FRA POITOU-CHARENTES FUT a 01:25
31º 113 DEL ALBA, Rocio ESP SELEC. ESPAÑOLA a 01:25
32º 11 TAYLOR, Carlee AUS LOTTO SOUDAL LADIES a 01:25
33º 94 LAWS, Sharon GBR BIGLA PRO CYCLING TE a 01:25
34º 84 PALADIN, Asja ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 01:25
35º 111 SANCHIS, Anna ESP SELEC. ESPAÑOLA a 01:25
36º 56 NEYLAN, Rachel AUS ORICA-AIS a 01:25
37º 93 SCHWEIZER, Doris SUI BIGLA PRO CYCLING TE a 01:25
38º 16 CECCHINI, Elena ITA LOTTO SOUDAL LADIES a 01:25
39º 52 SCANDOLARA, Valentina ITA ORICA-AIS a 01:25
40º 96 KOPPENBURG, Clara GER BIGLA PRO CYCLING TE a 02:48
41º 42 GONZALEZ, Lucia ESP LOINTEK a 03:32
42º 13 ZORZI, Susanna ITA LOTTO SOUDAL LADIES a 04:00
43º 122 RATTO, Rossella ITA INPA SOTTOLI GIUSFRE a 04:03
44º 1 KOREVAAR, Jeanne NED RABO LIV WOMEN a 10:15
45º 71 ERAUD, Severine FRA POITOU-CHARENTES FUT a 10:15
46º 15 MEYVISCH, Molly BEL LOTTO SOUDAL LADIES a 10:15
47º 65 OYARBIDE, Lourdes ESP BIZKAIA-DURANGO a 10:15
48º 102 GULINO, Nina ITA S.C. MICHELA FANINI a 10:15
49º 95 HANSELMANN, Nicole SUI BIGLA PRO CYCLING TE a 10:15
50º 112 ELBUSTO, Ainara ESP SELEC. ESPAÑOLA a 10:15
51º 45 LOPEZ, Belen ESP LOINTEK a 10:15
52º 62 LEKUENA, Lierni ESP BIZKAIA-DURANGO a 10:15
53º 72 BRAVARD, Charlotte FRA POITOU-CHARENTES FUT a 10:15
54º 46 NUÑO, Aida ESP LOINTEK a 10:15
55º 22 BONNIN, M. Mar ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 10:15
56º 114 OLABERRIA, Leire ESP SELEC. ESPAÑOLA a 10:15
57º 61 ESKAMENDI, Dorleta ESP BIZKAIA-DURANGO a 10:15
58º 21 RODRIGUEZ, Gloria ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 10:15
59º 64 RAMIREZ, Anna ESP BIZKAIA-DURANGO a 10:15
60º 116 USABIAGA, Irene ESP SELEC. ESPAÑOLA a 10:15
61º 103 D’INTINO, Azzurra ITA S.C. MICHELA FANINI a 10:15
62º 85 PALADIN, Soraya ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 10:15
63º 123 RIST, Liisi EST INPA SOTTOLI GIUSFRE a 19:16
64º 106 KELIL, Eyerusalem ETH S.C. MICHELA FANINI a 19:18
65º 24 ISASI, Ziortza ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 19:52
66º 115 RAYO, Catalina ESP SELEC. ESPAÑOLA a 19:52
67º 83 GRIFI, Sara ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 19:52
68º 25 AMESTI, Aiala ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 19:52
Klasyfikacja generalna po drugim etapie:
1º 5 NIEWIADOMA, Katarzyna POL RABO LIV WOMEN 02:40:12
2º 92 MOOLMAN, Ashleigh RSA BIGLA PRO CYCLING TE mt.
3º 51 JOHANSSON, Emma SWE ORICA-AIS a 02
4º 33 GUARNIER, Megan USA BOELS DOLMANS TEAM a 07
5º 125 RIABCHENKO, Tetiana UKR INPA SOTTOLI GIUSFRE a 31
6º 111 SANCHIS, Anna ESP SELEC. ESPAÑOLA a 34
7º 91 VAN VLEUTEN, Annemiek NED BIGLA PRO CYCLING TE a 01:32
8º 54 GARFOOT, Katrin AUS ORICA-AIS a 01:33
9º 3 V.DER BREGGEN, Anna NED RABO LIV WOMEN a 01:34
10º 31 DIJK VAN, Eleonora NED BOELS DOLMANS TEAM a 01:35
11º 2 BRAND, Lucinda NED RABO LIV WOMEN a 01:35
12º 52 SCANDOLARA, Valentina ITA ORICA-AIS a 01:36
13º 53 SPRATT, Amanda AUS ORICA-AIS a 01:37
14º 34 BLAAK, Chantal NED BOELS DOLMANS TEAM a 01:37
15º 4 GILLOW, Shara AUS RABO LIV WOMEN a 01:38
16º 55 WILLIAMS, Elizabeth AUS ORICA-AIS a 01:38
17º 35 JONG, Demi NED BOELS DOLMANS TEAM a 01:40
18º 32 STEVENS, Evelyn USA BOELS DOLMANS TEAM a 01:41
19º 56 NEYLAN, Rachel AUS ORICA-AIS a 01:41
20º 93 SCHWEIZER, Doris SUI BIGLA PRO CYCLING TE a 01:42
21º 16 CECCHINI, Elena ITA LOTTO SOUDAL LADIES a 01:43
22º 71 ERAUD, Severine FRA POITOU-CHARENTES FUT a 01:44
23º 14 DAAMS, Jessie BEL LOTTO SOUDAL LADIES a 01:44
24º 41 MERINO, Eider ESP LOINTEK a 01:44
25º 1 KOREVAAR, Jeanne NED RABO LIV WOMEN a 01:45
26º 43 GUTIERREZ, Sheyla ESP LOINTEK a 01:45
27º 121 TUSLAITE, Daiva LTU INPA SOTTOLI GIUSFRE a 01:46
28º 11 TAYLOR, Carlee AUS LOTTO SOUDAL LADIES a 01:47
29º 73 RIVAT, Amelie FRA POITOU-CHARENTES FUT a 01:47
30º 81 BITTO, Irene ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 01:47
31º 65 OYARBIDE, Lourdes ESP BIZKAIA-DURANGO a 01:48
32º 13 ZORZI, Susanna ITA LOTTO SOUDAL LADIES a 01:48
33º 104 LOZANO, Laura ESP S.C. MICHELA FANINI a 01:48
34º 63 GARCIA, Margarita ESP BIZKAIA-DURANGO a 01:49
35º 101 VIECELI, Lara ITA S.C. MICHELA FANINI a 01:51
36º 44 MARTINEZ, Cristina ESP LOINTEK a 01:51
37º 86 PIEROBON, Chiara ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 01:51
38º 122 RATTO, Rossella ITA INPA SOTTOLI GIUSFRE a 01:51
39º 36 KASPER, Romy GER BOELS DOLMANS TEAM a 01:53
40º 124 ARZUFFI, Alice Maria ITA INPA SOTTOLI GIUSFRE a 01:54
41º 72 BRAVARD, Charlotte FRA POITOU-CHARENTES FUT a 01:55
42º 64 RAMIREZ, Anna ESP BIZKAIA-DURANGO a 01:59
43º 113 DEL ALBA, Rocio ESP SELEC. ESPAÑOLA a 01:59
44º 84 PALADIN, Asja ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 02:08
45º 66 ZAVERSHINSKAYA, Anna RUS BIZKAIA-DURANGO a 02:13
46º 114 OLABERRIA, Leire ESP SELEC. ESPAÑOLA a 03:08
47º 96 KOPPENBURG, Clara GER BIGLA PRO CYCLING TE a 03:09
48º 12 VEKEMANS, Aniska BEL LOTTO SOUDAL LADIES a 03:10
49º 94 LAWS, Sharon GBR BIGLA PRO CYCLING TE a 03:13
50º 116 USABIAGA, Irene ESP SELEC. ESPAÑOLA a 03:14
51º 45 LOPEZ, Belen ESP LOINTEK a 03:15
52º 85 PALADIN, Soraya ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 03:15
53º 21 RODRIGUEZ, Gloria ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 03:17
54º 22 BONNIN, M. Mar ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 03:18
55º 112 ELBUSTO, Ainara ESP SELEC. ESPAÑOLA a 03:18
56º 61 ESKAMENDI, Dorleta ESP BIZKAIA-DURANGO a 03:18
57º 42 GONZALEZ, Lucia ESP LOINTEK a 03:21
58º 62 LEKUENA, Lierni ESP BIZKAIA-DURANGO a 03:25
59º 46 NUÑO, Aida ESP LOINTEK a 03:29
60º 103 D’INTINO, Azzurra ITA S.C. MICHELA FANINI a 03:35
61º 95 HANSELMANN, Nicole SUI BIGLA PRO CYCLING TE a 06:28
62º 123 RIST, Liisi EST INPA SOTTOLI GIUSFRE a 06:32
63º 102 GULINO, Nina ITA S.C. MICHELA FANINI a 06:43
64º 74 JEULAND, Pascale FRA POITOU-CHARENTES FUT a 06:47
65º 115 RAYO, Catalina ESP SELEC. ESPAÑOLA a 06:50
66º 15 MEYVISCH, Molly BEL LOTTO SOUDAL LADIES a 06:54
67º 106 KELIL, Eyerusalem ETH S.C. MICHELA FANINI a 08:15
68º 24 ISASI, Ziortza ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 12:07
69º 83 GRIFI, Sara ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 12:16
70º 82 LEONARDI, Elena ITA TOP GIRLS-FASSA BORT a 20:53
71º 25 AMESTI, Aiala ESP BZK EMAKUMEEN BIRA a 20:54
Foto: http://velofocus.com
Kiedyś była wielką niewiadomą – teraz już stała się Niewiadomą Wielką! Kibicuje tej zawodniczce od kilku sezonów i jestem pewny, że będziemy mieć mnóstwo satysfakcji z jej występów, bo to dziewczyna-kozak. Na razie zadomowiła się na stałe w czubie peletonu na metach, wkrótce konkurentki będą ją poznawać głównie po jej plecach. Moje przeczucie wobec niej jest podobne, które miałem wobec Macieża Patersky’ego (wersja nazwiska wg Eurosport British).