Richie Porte (Sky) w swoim domowym wyścigu drugi rok z rzędu odniósł zwycięstwo na etapie kończącym się na Willunga Hill. Koszulkę lidera zachował walczący do końca Rohan Dennis (BMC).
Piąty etap wyścigu zdecydował o losach klasyfikacji generalnej. Kolarze przejechali 151,5 km z McLaren do Willunga Hill. W ostatniej części etapu dwukrotnie pokonali 3,5- kilometrowy podjazd pod Willunga Hill.
Jako pierwszy zaatakował Jack Bobridge (UniSA), ale po przejechaniu zaledwie kilku kilometrów został wchłonięty przez peleton. Potem spróbował raz jeszcze i zabrał się w ucieczkę wraz z Gregiem Hendersonem (Lotto-Soudal) i Johnem Kerbym (Drapac).
Uciekinierzy wypracowali sobie stabilną 4,5- minutową przewagę i jechali naprawdę szybko, bo średnio aż 44 km/h. Takiego tempa jako pierwszy nie wytrzymał Kerby.
W końcówce na czele peletonu dużą pracę wykonała Astana z Boomem na czele, która w pewnym momencie doprowadziła do rozerwania peletonu.
Wreszcie uformowała się grupka, w której w skład wchodzili: Boom, Cataldo, Sanchez, Stetina, Evans, Dennis, Roy i Jeannesson. Walczył jeszcze Dumoulin.
Wraz ze zbliżaniem się do mety wykruszali się kolejni kolarze, a najdłużej utrzymali się Dennis i Porte, ale to kolarz Sky ostatecznie okazał się dziś najmocniejszy.
Dobrze jechał także Australijczyk Cadel Evans (BMC), który rozgrywa swój ostatni wyścig World Tour w karierze. Był w grupce najlepszych, która walczyła o etapowe zwycięstwo i zajął czwarte miejsce tracąc do Porte 16 sekund. W klasyfikacji generalnej zajmuje trzecią lokatę.
Wyniki 5. etapu:
1 Richie PORTE TEAM SKY 3:37:32
2 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM 0:00:09
3 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:16
4 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:16
5 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:16
6 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:19
7 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA 0:00:24
8 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:26
9 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:28
10 Arnold JEANNESSON FDJ 0:00:28
11 Jarlison PANTANO GOMEZ IAM CYCLING 0:00:28
12 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE 0:00:28
13 George BENNETT TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:32
14 Tsgabu Gebremaryam GRMAY LAMPRE – MERIDA 0:00:38
15 Michael ROGERS TINKOFF – SAXO 0:00:48
16 Luis Leon SANCHEZ GIL ASTANA PRO TEAM 0:00:48
17 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE 0:00:48
18 Davide VILLELLA TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:56
19 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL 0:00:58
20 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM 0:01:02
21 Jack HAIG UNISA AUSTRALIA 0:01:05
22 Adam HANSEN LOTTO SOUDAL 0:01:15
23 David DE LA CRUZ MELGAREJO ETIXX – QUICK STEP 0:01:29
24 Jérémy ROY FDJ 0:01:54
25 Simon GESCHKE TEAM GIANT – ALPECIN 0:02:16
26 Manuele MORI LAMPRE – MERIDA 0:02:16
27 Maxime BOUET ETIXX – QUICK STEP 0:02:16
28 Lars Ytting BAK LOTTO SOUDAL 0:02:16
29 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:02:16
30 Sergei LAGUTIN TEAM KATUSHA 0:02:16
31 Timothy ROE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:02:16
32 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 0:02:16
33 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:02:16
34 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:02:21
35 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:02:24
36 Daniel MCCONNELL TREK FACTORY RACING 0:02:24
37 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF – SAXO 0:02:31
38 Bertjan LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:31
39 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:02:31
40 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:02:53
41 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:03:05
42 Timo ROOSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:03:08
43 Cédric PINEAU FDJ 0:03:08
44 Robert POWER UNISA AUSTRALIA 0:03:08
45 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:03:18
46 Pablo LASTRAS GARCIA MOVISTAR TEAM 0:03:22
47 Giampaolo CARUSO TEAM KATUSHA 0:03:22
48 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:03:40
49 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE 0:03:40
50 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE 0:03:40
51 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:04:09
52 Luke ROWE TEAM SKY 0:04:09
53 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE 0:04:09
54 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:04:09
55 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO 0:04:09
56 Vicente REYNES MIMO IAM CYCLING 0:04:09
57 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:04:09
58 Jack BAUER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:04:16
59 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:04:24
60 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 0:04:28
61 Dario CATALDO ASTANA PRO TEAM 0:04:40
62 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM 0:04:40
63 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:43
64 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:04:46
65 David TANNER IAM CYCLING 0:04:46
66 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:05:11
67 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:05:34
68 Gert DOCKX LOTTO SOUDAL 0:05:34
69 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 0:05:34
70 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:05:45
71 Ian STANNARD TEAM SKY 0:05:45
72 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:05:45
73 Jesper HANSEN TINKOFF – SAXO 0:05:45
74 Oliver ZAUGG TINKOFF – SAXO 0:05:45
75 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA 0:05:45
76 Jussi VEIKKANEN FDJ 0:05:45
77 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:05:45
78 Miles SCOTSON UNISA AUSTRALIA 0:05:45
79 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:05:45
80 Chad HAGA TEAM GIANT – ALPECIN 0:06:11
81 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 0:06:46
82 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:07:41
83 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 0:08:45
84 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:08:45
85 Ryder HESJEDAL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:08:45
86 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:08:45
87 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP 0:08:52
88 Pieter SERRY ETIXX – QUICK STEP 0:08:52
89 Albert TIMMER TEAM GIANT – ALPECIN 0:08:56
90 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:13:48
91 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:13:48
92 Aleksei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:13:48
93 Sam BEWLEY ORICA GreenEDGE 0:13:48
94 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:13:48
95 Boris VALLEE LOTTO SOUDAL 0:13:48
96 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE 0:13:48
97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:13:48
98 Alexander EDMONDSON UNISA AUSTRALIA 0:13:48
99 Neil VAN DER PLOEG UNISA AUSTRALIA 0:13:48
100 Michael HEPBURN ORICA GreenEDGE 0:13:48
101 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:14:30
102 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:14:30
103 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:14:30
104 Barry MARKUS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:14:30
105 Sébastien CHAVANEL FDJ 0:14:30
106 Marcel KITTEL TEAM GIANT – ALPECIN 0:14:30
107 Eugenio ALAFACI TREK FACTORY RACING 0:14:30
108 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:14:30
109 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:14:30
110 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:14:30
111 Rudiger SELIG TEAM KATUSHA 0:14:30
112 Rick FLENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:14:30
113 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:14:30
114 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:14:30
115 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:14:30
116 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 0:14:30
117 Manuele BOARO TINKOFF – SAXO 0:14:30
118 Giacomo NIZZOLO TREK FACTORY RACING 0:14:30
119 Marco COLEDAN TREK FACTORY RACING 0:14:30
120 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:14:30
121 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA 0:14:39
122 Greg HENDERSON LOTTO SOUDAL 0:14:39
123 Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:15:09
124 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:15:51
125 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:16:06
Maarten TJALLINGII TEAM LOTTO NL – JUMBO Abandon
Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING Non Partant
Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL Non Partant
Olivier LE GAC FDJ Non Partant
Lorrenzo MANZIN FDJ Non Partan
Klasyfikacja generalna:
1 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM 17:19:09
2 Richie PORTE TEAM SKY 0:00:02
3 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:20
4 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:22
5 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:24
6 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:31
7 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE 0:00:38
8 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA 0:00:46
9 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:52
10 Jarlison PANTANO GOMEZ IAM CYCLING 0:00:53
11 George BENNETT TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:57
12 Michael ROGERS TINKOFF – SAXO 0:01:00
13 Tsgabu Gebremaryam GRMAY LAMPRE – MERIDA 0:01:00
14 Luis Leon SANCHEZ GIL ASTANA PRO TEAM 0:01:10
15 Jack HAIG UNISA AUSTRALIA 0:01:17
16 Arnold JEANNESSON FDJ 0:01:17
17 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM 0:01:30
18 Adam HANSEN LOTTO SOUDAL 0:01:43
19 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:02:01
20 Davide VILLELLA TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:02:19
21 Maxime BOUET ETIXX – QUICK STEP 0:02:28
22 Simon GESCHKE TEAM GIANT – ALPECIN 0:02:36
23 Jérémy ROY FDJ 0:02:43
24 David DE LA CRUZ MELGAREJO ETIXX – QUICK STEP 0:02:43
25 Lars Ytting BAK LOTTO SOUDAL 0:02:44
26 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:02:46
27 Manuele MORI LAMPRE – MERIDA 0:02:50
28 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:02:56
29 Sergei LAGUTIN TEAM KATUSHA 0:03:05
30 Daniel MCCONNELL TREK FACTORY RACING 0:03:21
31 Bertjan LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:03:28
32 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:03:33
33 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 0:03:37
34 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF – SAXO 0:03:52
35 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:04:20
36 Robert POWER UNISA AUSTRALIA 0:04:30
37 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:04:37
38 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE 0:05:01
39 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:05:29
40 David TANNER IAM CYCLING 0:05:35
41 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:05:41
42 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:05:44
43 Pablo LASTRAS GARCIA MOVISTAR TEAM 0:06:00
44 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:06:05
45 Vicente REYNES MIMO IAM CYCLING 0:06:12
46 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE 0:06:14
47 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 0:06:16
48 Giampaolo CARUSO TEAM KATUSHA 0:06:25
49 Jesper HANSEN TINKOFF – SAXO 0:06:34
50 Timo ROOSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:06:50
51 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM 0:07:10
52 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE 0:07:28
53 Oliver ZAUGG TINKOFF – SAXO 0:07:41
54 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:07:47
55 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE 0:08:14
56 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:08:22
57 Gert DOCKX LOTTO SOUDAL 0:08:36
58 Timothy ROE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:08:57
59 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:09:13
60 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 0:09:18
61 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:09:33
62 Dario CATALDO ASTANA PRO TEAM 0:09:55
63 Ryder HESJEDAL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:10:16
64 Jussi VEIKKANEN FDJ 0:10:26
65 Ian STANNARD TEAM SKY 0:10:53
66 Cédric PINEAU FDJ 0:11:00
67 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP 0:11:52
68 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 0:11:59
69 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:12:13
70 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:12:26
71 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA 0:13:06
72 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:13:06
73 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:13:15
74 Chad HAGA TEAM GIANT – ALPECIN 0:14:34
75 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:14:36
76 Aleksei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:15:19
77 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:15:21
78 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO 0:15:24
79 Jack BAUER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:15:51
80 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:16:30
81 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL 0:16:41
82 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:17:31
83 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:18:10
84 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:18:16
85 Pieter SERRY ETIXX – QUICK STEP 0:18:45
86 Sébastien CHAVANEL FDJ 0:19:19
87 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA 0:20:04
88 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:37
89 Miles SCOTSON UNISA AUSTRALIA 0:22:07
90 Greg HENDERSON LOTTO SOUDAL 0:22:28
91 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:22:40
92 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:22:41
93 Luke ROWE TEAM SKY 0:22:50
94 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:23:54
95 Eugenio ALAFACI TREK FACTORY RACING 0:23:56
96 Albert TIMMER TEAM GIANT – ALPECIN 0:23:57
97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:23:58
98 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:24:12
99 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:24:33
100 Manuele BOARO TINKOFF – SAXO 0:24:44
101 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 0:25:59
102 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:26:02
103 Alexander EDMONDSON UNISA AUSTRALIA 0:26:17
104 Sam BEWLEY ORICA GreenEDGE 0:26:29
105 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:27:16
106 Rick FLENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:28:27
107 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:29:45
108 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:30:14
109 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:31:02
110 Neil VAN DER PLOEG UNISA AUSTRALIA 0:31:38
111 Michael HEPBURN ORICA GreenEDGE 0:32:18
112 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 0:33:30
113 Rudiger SELIG TEAM KATUSHA 0:34:28
114 Marco COLEDAN TREK FACTORY RACING 0:37:51
115 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:38:13
116 Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:40:25
117 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:41:19
118 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:46:08
119 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:47:05
120 Marcel KITTEL TEAM GIANT – ALPECIN 0:50:18
121 Barry MARKUS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:51:23
122 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE 0:52:34
123 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:53:18
124 Boris VALLEE LOTTO SOUDAL 0:55:47
125 Giacomo NIZZOLO TREK FACTORY RACING 0:59:29
Foto: Tour Down Under
Marta Wiśniewska