Jack Bobridge w pięknym stylu wygrał pierwszy etap Santos Tour Down Under, który kończył się w jego rodzinnym mieście! Reprezentant Australii założył także koszulkę lidera.
Pierwszy etap inaugurującego sezon WorldTour wyścigu rozpoczął się w Tanudzie, a kończył po 132 kilometrach w Campbelltown. Na trasie znajdowała się tylko jedna, niewielka premia górska.
Co ciekawe do ucieczki dnia zabrali się bardzo mocni zawodnicy. Czwórkę utworzyli: Lieuwe Westra (Astana), Luke Durbridge (Orica GreenEdge), Maxim Belkov (Katusha) i Jack Bobridge z kontynentalnej grupy Team Budget Forlifts, ale w tej imprezie jadący w barwach Reprezentacji Australii. Kwartet dobrych czasowców „trzymany” był przez grupy sprinterów na 3 minuty przed sobą.
W końcówce peleton nieco zlekceważył czołówkę, a harcownicy dobrze rozłożyli siły. Konsekwentna współpraca i równe zmiany pozwoliły im na skuteczność tej akcji. Tym samym mogli „utrzeć nosa” sprinterom.
Niesiony dopingiem własnych kibiców z rodzinnego miasta – Jack Bobridge, pokonał współtowarzyszy ucieczki na linii mety. Drugi był Westra, a trzeci Durbridge. Finisz z peletonu po piąte miejsce wygrał Nicolo Bonifazio (Lampre-Merida).
Wyniki:
1 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 2:59:44
2 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:00:00
3 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE 0:00:00
4 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:00:00
5 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA 0:00:00
6 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
7 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:00:00
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:00
9 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA 0:00:00
10 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE 0:00:00
11 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 0:00:00
12 Simon GESCHKE TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:00
13 Lorrenzo MANZIN FDJ 0:00:00
14 Eugenio ALAFACI TREK FACTORY RACING 0:00:00
15 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
16 Barry MARKUS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
17 Miles SCOTSON UNISA AUSTRALIA 0:00:00
18 David TANNER IAM CYCLING 0:00:00
19 Aleksei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:00:00
20 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:00
21 Luis Leon SANCHEZ GIL ASTANA PRO TEAM 0:00:00
22 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:00
23 Jack HAIG UNISA AUSTRALIA 0:00:00
24 Marco COLEDAN TREK FACTORY RACING 0:00:00
25 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:00:00
26 Richie PORTE TEAM SKY 0:00:00
27 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:00
28 Adam HANSEN LOTTO SOUDAL 0:00:00
29 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:00:00
30 Greg HENDERSON LOTTO SOUDAL 0:00:00
31 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:00:00
32 Marcel KITTEL TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:00
33 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:00
34 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 0:00:00
35 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE 0:00:00
36 Chad HAGA TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:00
37 George BENNETT TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
38 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:00:00
39 Jesper HANSEN TINKOFF – SAXO 0:00:00
40 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:00
41 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA 0:00:00
42 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:00:00
43 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:00
44 Michael ROGERS TINKOFF – SAXO 0:00:00
45 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM 0:00:00
46 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:00:00
47 Oliver ZAUGG TINKOFF – SAXO 0:00:00
48 Manuele MORI LAMPRE – MERIDA 0:00:00
49 Timo ROOSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
50 Sergei LAGUTIN TEAM KATUSHA 0:00:00
51 Alexander EDMONDSON UNISA AUSTRALIA 0:00:00
52 Arnold JEANNESSON FDJ 0:00:00
53 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE 0:00:00
54 Tsgabu Gebremaryam GRMAY LAMPRE – MERIDA 0:00:00
55 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:00:00
56 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:00:00
57 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:00
58 Vicente REYNES MIMO IAM CYCLING 0:00:00
59 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:00
60 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL 0:00:00
61 Pablo LASTRAS GARCIA MOVISTAR TEAM 0:00:00
62 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:00:00
63 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM 0:00:00
64 Jarlison PANTANO GOMEZ IAM CYCLING 0:00:00
65 Bertjan LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
66 Jérémy ROY FDJ 0:00:00
67 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM 0:00:00
68 Maxime BOUET ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
69 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF – SAXO 0:00:00
70 Timothy ROE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:00
71 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
72 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE 0:00:00
73 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
74 Olivier LE GAC FDJ 0:00:00
75 Dario CATALDO ASTANA PRO TEAM 0:00:00
76 Cédric PINEAU FDJ 0:00:00
77 David DE LA CRUZ MELGAREJO ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
78 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:00
79 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:00:00
80 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
81 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 0:00:00
82 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:00:00
83 Rick FLENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
84 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:00
85 Robert POWER UNISA AUSTRALIA 0:00:00
86 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:00:00
87 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:00:00
88 Jussi VEIKKANEN FDJ 0:00:00
89 Lars Ytting BAK LOTTO SOUDAL 0:00:00
90 Ryder HESJEDAL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
91 Rudiger SELIG TEAM KATUSHA 0:00:00
92 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:00:00
93 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE 0:00:00
94 Giampaolo CARUSO TEAM KATUSHA 0:00:00
95 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
96 Davide VILLELLA TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
97 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:00:00
98 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
99 Manuele BOARO TINKOFF – SAXO 0:00:00
100 Daniel MCCONNELL TREK FACTORY RACING 0:00:00
101 Pieter SERRY ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
102 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:00:00
103 Neil VAN DER PLOEG UNISA AUSTRALIA 0:00:00
104 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 0:00:00
105 Sam BEWLEY ORICA GreenEDGE 0:00:00
106 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:00:17
107 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 0:00:17
108 Jack BAUER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:17
109 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:17
110 Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:00:23
111 Sébastien CHAVANEL FDJ 0:00:23
112 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL 0:00:25
113 Albert TIMMER TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:25
114 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:00:37
115 Maarten TJALLINGII TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:44
116 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:00:46
117 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:59
118 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:59
119 Gert DOCKX LOTTO SOUDAL 0:01:09
120 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:01:28
121 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO 0:02:08
122 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:05:40
123 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:05:40
124 Michael HEPBURN ORICA GreenEDGE 0:05:40
125 Luke ROWE TEAM SKY 0:05:40
126 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:06:11
127 Giacomo NIZZOLO TREK FACTORY RACING 0:06:11
128 Boris VALLEE LOTTO SOUDAL 0:06:11
129 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:06:11
130 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:06:11
131 Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:06:11
132 Michael KOLÁR TINKOFF – SAXO 0:08:36
133 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:10:50
General:
1 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 2:59:31
2 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:00:04
3 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE 0:00:06
4 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:00:10
5 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA 0:00:13
6 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP 0:00:13
7 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:00:13
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:13
9 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA 0:00:13
10 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE 0:00:13
11 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 0:00:13
12 Simon GESCHKE TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:13
13 Lorrenzo MANZIN FDJ 0:00:13
14 Eugenio ALAFACI TREK FACTORY RACING 0:00:13
15 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
16 Barry MARKUS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
17 Miles SCOTSON UNISA AUSTRALIA 0:00:13
18 David TANNER IAM CYCLING 0:00:13
19 Aleksei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:00:13
20 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:13
21 Luis Leon SANCHEZ GIL ASTANA PRO TEAM 0:00:13
22 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:13
23 Jack HAIG UNISA AUSTRALIA 0:00:13
24 Marco COLEDAN TREK FACTORY RACING 0:00:13
25 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:00:13
26 Richie PORTE TEAM SKY 0:00:13
27 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:13
28 Adam HANSEN LOTTO SOUDAL 0:00:13
29 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:00:13
30 Greg HENDERSON LOTTO SOUDAL 0:00:13
31 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:00:13
32 Marcel KITTEL TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:13
33 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:13
34 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 0:00:13
35 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE 0:00:13
36 Chad HAGA TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:13
37 George BENNETT TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
38 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:00:13
39 Jesper HANSEN TINKOFF – SAXO 0:00:13
40 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:13
41 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA 0:00:13
42 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:00:13
43 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:13
44 Michael ROGERS TINKOFF – SAXO 0:00:13
45 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM 0:00:13
46 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:00:13
47 Oliver ZAUGG TINKOFF – SAXO 0:00:13
48 Manuele MORI LAMPRE – MERIDA 0:00:13
49 Timo ROOSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
50 Sergei LAGUTIN TEAM KATUSHA 0:00:13
51 Alexander EDMONDSON UNISA AUSTRALIA 0:00:13
52 Arnold JEANNESSON FDJ 0:00:13
53 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE 0:00:13
54 Tsgabu Gebremaryam GRMAY LAMPRE – MERIDA 0:00:13
55 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:00:13
56 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:00:13
57 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:13
58 Vicente REYNES MIMO IAM CYCLING 0:00:13
59 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:13
60 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL 0:00:13
61 Pablo LASTRAS GARCIA MOVISTAR TEAM 0:00:13
62 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:00:13
63 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM 0:00:13
64 Jarlison PANTANO GOMEZ IAM CYCLING 0:00:13
65 Bertjan LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
66 Jérémy ROY FDJ 0:00:13
67 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM 0:00:13
68 Maxime BOUET ETIXX – QUICK STEP 0:00:13
69 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF – SAXO 0:00:13
70 Timothy ROE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:13
71 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
72 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE 0:00:13
73 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
74 Olivier LE GAC FDJ 0:00:13
75 Dario CATALDO ASTANA PRO TEAM 0:00:13
76 Cédric PINEAU FDJ 0:00:13
77 David DE LA CRUZ MELGAREJO ETIXX – QUICK STEP 0:00:13
78 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:13
79 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:00:13
80 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
81 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 0:00:13
82 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:00:13
83 Rick FLENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
84 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:13
85 Robert POWER UNISA AUSTRALIA 0:00:13
86 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:00:13
87 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:00:13
88 Jussi VEIKKANEN FDJ 0:00:13
89 Lars Ytting BAK LOTTO SOUDAL 0:00:13
90 Ryder HESJEDAL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
91 Rudiger SELIG TEAM KATUSHA 0:00:13
92 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:00:13
93 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE 0:00:13
94 Giampaolo CARUSO TEAM KATUSHA 0:00:13
95 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
96 Davide VILLELLA TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
97 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:00:13
98 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:00:13
99 Manuele BOARO TINKOFF – SAXO 0:00:13
100 Daniel MCCONNELL TREK FACTORY RACING 0:00:13
101 Pieter SERRY ETIXX – QUICK STEP 0:00:13
102 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:00:13
103 Neil VAN DER PLOEG UNISA AUSTRALIA 0:00:13
104 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 0:00:13
105 Sam BEWLEY ORICA GreenEDGE 0:00:13
106 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:00:30
107 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 0:00:30
108 Jack BAUER TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:30
109 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:30
110 Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:00:36
111 Sébastien CHAVANEL FDJ 0:00:36
112 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL 0:00:38
113 Albert TIMMER TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:38
114 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:00:50
115 Maarten TJALLINGII TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:57
116 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:00:59
117 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:01:12
118 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:01:12
119 Gert DOCKX LOTTO SOUDAL 0:01:22
120 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:01:41
121 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO 0:02:21
122 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:05:53
123 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:05:53
124 Michael HEPBURN ORICA GreenEDGE 0:05:53
125 Luke ROWE TEAM SKY 0:05:53
126 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:06:24
127 Giacomo NIZZOLO TREK FACTORY RACING 0:06:24
128 Boris VALLEE LOTTO SOUDAL 0:06:24
129 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:06:24
130 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:06:24
131 Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:06:24
132 Michael KOLÁR TINKOFF – SAXO 0:08:49
133 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:11:03
Foto: Santos Tour Down Under
Andrzej Gucwa