08_23_13_Lotto_01_Stage1_0011Amerykański skład był niekwestionowanym faworytem do zwycięstwa i nie zawiódł. Podium uzupełniły ekipy Orica-AIS i Astana Bepink, dla której brązowy medal jest sporym sukcesem. Dramatycznie wyglądającą kraksę zaliczyły kolarki z Rabo Liv, które nie ukończyły wyścigu.

Trasa drużynowego wyścigu na czas elity kobiet liczyła nieco ponad 36 kilometrów. Była to runda wokół Ponferrady, czyli miasta gospodarza tegorocznych mistrzostw świata, położonego w północno-zachodniej części Hiszpanii. Profil trasy był prawie płaski, z wyjątkiem jednego, nietrudnego podjazdu (dł. 2 km, śr. nach. 3,7%, maks. nach. 7%) w ostatniej części dystansu, który  mógł jednak sprawić trudności najsłabszym zawodniczkom.

Na starcie stanęły dwie Polki – Eugenia Bujak jadąca w barwach BTC City Ljublana oraz Katarzyna Pawłowska z Boels Dolmans Cycling Team. Tytułu broniła amerykańska drużyna Specialized-Lululemon, która zdobyła złoty medal także dwa lata temu, kiedy to po raz pierwszy tę dyscyplinę rozegrały między sobą drużyny, a nie reprezentacje.

Spore kłopoty miała drużyna Rabo Liv z Marianne Vos w składzie. Wielokrotna złota medalistka MŚ jako pierwsza odłączyła się od koleżanek, a chwilę po niej odpadła Roxane Knetemann. Jednak to nie był koniec problemów. W samej końcówce zawodniczki Rabo miały okropną kraksę. Jedna z nich źle pokonała zakręt i wjechała w barierki ochronne, pociągając za sobą koleżanki. Strata jest tym większa, że ekipa miała szansę na zajęcie medalowej pozycji.

Tak to wyglądało:

Znakomity występ zaliczyły zawodniczki ze Spcialized-Lululemon, które pokonały drugą drużynę aż o 1 minutę i 17 sekund.

Piąte miejsce zajęła Kasia Pawłowska z koleżankami, a 12. Gienia Bujak z BTC.