brzeźne plichtaDobiegł końca szosowy Puchar Polski w sezonie 2014. Finał cyklu odbył się w Siedlcach, gdzie o ostatnie punkty walczyli juniorzy i juniorki młodsze, juniorzy, juniorki oraz elita kobiet.

Pomimo tego, że w czterech ostatnich edycjach zabrakło zawodniczek TKK Pacific Toruń, nie przeszkodziło im to w zajęciu całego podium w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski. Wygrała Monika Brzeźna przed swoją starszą siostrą, Pauliną Brzeźną-Bentkowską oraz Anną Plichtą. Łącznie zawodniczki z Torunia wygrały aż 9 wyścigów – Plichta 4 (same czasówki), Brzeźna i Brzeźna-Bentkowska po 2 oraz Katarzyna Wilkos 1.

W juniorkach zdecydowaną zwyciężczynią została Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska). Popisała się ona znakomitą skutecznością, gdyż na 10 imprez, w których dojeżdżała do mety, była najlepsza aż w 7. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajęła Agnieszka Skalniak (KK Tramwajarz Łódź), która odnotowała jedno zwycięstwo (w Tarnowie Podgórnym). Trzecią lokatę wywalczyła Dorota Przęzak (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów). Jako jedyna punktowała ona we wszystkich edycjach.

Nikola Różyńska (ALKS Stal Ocetix-Iglotex Grudziądz) zapewniła sobie triumf w juniorkach młodszych, dzięki świetnemu „finiszowi” pod koniec sezonu. Wygrała wszystkie 4 wrześniowe wyścigi – 2 w Zamościu i 2 Siedlcach. W generalce ma ponad 100 punktów przewagi nad drugą, Katarzyną Sochą (KLKS Azalia Brzóza Królewska) i 200 punktów nad trzecią, Eweliną Sikorą (WLKS Krakus BBC Czaja).

Bardzo zacięta była rywalizacja w juniorach. Kilkakrotnie zmieniał się lider klasyfikacji, ale ostatecznie triumfował Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów), zwycięzca wyścigu ze startu wspólnego z Kłomnic. Na podium uplasowali się także Paweł Zaleśny (KTK Kalisz) i Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki). Co ciekawe, cała trójka, łącznie wygrałą tylko dwa wyścigi, ale prezentowali najrówniejszą formę. Najwięcej wygranych – trzy – ma na koncie Norbert Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), który zakończył pucharowe zmagania na 7. pozycji.

Podobnie jak jego rówieśniczka, Nikola Różyńska, także Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy) zachował najwięcej sił na koniec sezonu i w 4 ostatnich imprezach dwukrotnie wygrał (Zamość) i dwukrotnie był drugi (Siedlce). Pokonał on Dawida Czubaka (KTK Kalisz), który ani razu nie zszedł z podium w poszczególnych imprezach, wygrywając aż 4 razy. Podobnym dorobkiem zwycięstw może się pochwalić trzeci w klasyfikacji, Dawid Łączkiewicz (UKS Koźminianka Koźminek). Miał on znakomity początek sezonu i w pierwszych 6 edycjach, aż 4 razy był niepokonany. Ostatecznie do drugiego miejsca zabrakło mu tylko 4 punktów.