oricaOrica – GreenEDGE zakontraktowała na przyszły sezon aż siedmiu zawodników. Są to przede wszystkim młodzi, bardzo utalentowani kolarze. Zobaczmy jakie nowe twarze będą reprezentowały australijską ekipę w 2014 roku.

Rok 2013 był drugim sezonem ekipy Orica – GreenEDGE w World Tourze. To drużyna, która wyznaje zasadę „Liczy się każda sekunda”. O ułamki sekundy wygrali czasówkę na Tour de France i „zabrali” naszemu Michałowi Kwiatkowskiemu prawie pewną żółtą koszulkę. Ponad dwa miesiące później fortuna się odwróciła i o podobny czas przegrali złoto MŚ w drużynówce. W całym sezonie kolarze australijskiej drużyny triumfowali 34 razy. Bardzo dobry rok ma za sobą Simon Gerrans, który był liderem TdF, wygrywając dodatkowo dwa etapy (jeden w drużynie). Spory progres zanotował Michael Matthews, który na hiszpańskiej Vuelcie dwukrotnie unosił ręce w geście triumfu. Przyjrzyjmy się jakie wzmocnienia poczyniła Shayne Bannan w swojej drużynie.

chavesJohan Esteban Cháves – 23. letni Kolumbijczyk miniony sezon musiał spisać na straty z powodu poważnej kontuzji, którą odniósł na trasie Trofeo Laigueglia. Jednak dalej jest uważany za jednego z bardziej utalentowanych górali. W 2011 roku wygrał młodzieżowe Tour de France, co było przepustką do jego dalszej kariery. Rok później triumfował w klasyfikacji młodzieżowej Vuelta a Burgos, a jego wyższość musiał uznać między innymi Carlos Alberto Betancur. Mimo straconego sezonu Orica – GreenEDGE wiąże z nim spore nadzieje.

ewanCaleb Ewan – Jeden z najbardziej utalentowanych orlików. 19. letni Australijczyk będzie jeździł o Orice jako stażysta, ale jego kontrakt jest już podpisany do końca sezonu 2016. To bardzo szybki sprinter, który już nawet odgraża się, że na Tour Down Under pokona samego Andre Greipela. Ewan to srebrny medalista MŚ juniorów z 2012 roku, a na MŚ we Florencji zajął miejsce tuż za podium. Wygrał między innymi etapy na Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 i Tour de l’Avenir. Dobrze radzi sobie na krótkich, sztywnych podjazdach co czyni go bardziej uniwersalnym zawodnikiem.

haymanMathew Hayman – Doświadczony Australijczyk podpisał dwuletni kontrakt z Oricą i będzie to zapewne jego ostatnia drużyna w karierze. To przede wszystkim doskonały rozprowadzający, który w Sky dobrze odnajdował się w tej roli. Jednak, gdy dostaje swoją szansę, potrafi ją dobrze wykorzystać. Pamiętamy go dobrze z deszczowego Krakowa, gdzie w 2012 podczas Tour de Pologne przegrał tylko z Degenkolbem. W sezonie 2013 najlepiej zaprezentował się na Dwars Door Vlaanderen (3. miejsce) i Tour de Suisse (2. miejsca na etapie).

howsonDamien Howson – Kolejny z bardzo utalentowanych Australijczyków. Jego specjalnością jest jazda indywidualna na czas, co potwierdził zdobywając złoty medal na MŚ we Florencji w kategorii orlików. Umiejętność samotnej jazdy wykorzystuje także w łatwiejszych klasykach, wygrywając Trofeo Alcide Degasperi czy zajmując miejsce na podium Trofeo Piva Banca Popolare di Vicenza. Jego celem na przyszłe sezony są dobre występy w wyścigach etapowych, ale musi znacznie poprawić swoje umiejętności jazdy w górach. Z krótszymi podjazdami radzi sobie świetnie, co udowodnił trzecim miejscem w niemieckiej etapówce Internationale Thüringen-Rundfahrt U23.

santaromitaIvan Santaromita – Aktualny mistrz Włoch z wielkimi nadziejami podpisał kontakt z australijską drużyną. W swojej karierze zwykł pomagać liderom (Basso, Evans, Gilbert, Nibali), a teraz ma spore szanse na jazdę na własny rachunek. Jego głównym celem mają być dwa wyścigi: Tirreno- Adriatico i Giro d’Italia. W minionym sezonie wygrał jeden z etapów Giro del Trentino, gdzie na końcowych metrach pokonał Paolo Tiralongo i Michele Scarponiego. Zobaczymy jak spisze się w najważniejszych wyścigach, kiedy będzie miał wolną rękę i nie będzie się musiał oglądać za swoimi liderami.

yates adamAdam Yates – Pierwszy z wielce utalentowanych brytyjskich bliźniaków. Mimo wielu ofert (Sky, Lampre, FDJ) postanowili wraz z bratem podpisać kontrakt z Oricą. Póki co ma na swoim koncie tylko jedno etapowe zwycięstwo w Tour de Franche Comté Cycliste. Ma spore predyspozycje, aby w przyszłości walczyć o czołowe lokaty na wyścigach etapowych. W tym roku jubileuszowy Tour de l’Avenir zakończył na wysokiej, drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Na trudnym etapie do Morzine wjechał na metę wspólnie z Simonem, plasując się na drugim stopniu podium.

simon yatesSimon Yates – Jedno z największych objawień sezonu. W wieku 20 lat został mistrzem świata w torowym wyścigu punktowym, pokonując dużo starszych i bardziej doświadczonych konkurentów. Wygrał dwa etapy Tour de l’Avenir, zajął drugie miejsce na bardzo wymagającym etapie podczas Internationale Thüringen-Rundfahrt U-23. Jednak największy wydźwięk miała jego wygrana na górskim etapie Tour of Britain. Bradley Wiggins, Nairo Quintana, Daniel Martin – to zawodnicy, którzy musieli uznać wtedy wyższość młodego Brytyjczyka! Ma naprawdę mocne papiery na ściganie, zobaczymy jak sobie poradzi w nadchodzącym sezonie.

Skład Orica – GreenEDGE na dzień 13.12.2013 r.