Omega Pharma - Quick StepMichał Kwiatkowski i jego koledzy z Omega Pharma – Quick Step wywalczyli drugi z rzędu złoty medal mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas!

Najlepsze drużyny na świecie o medale rywalizowały na 57-kilometrowej, płaskiej trasie z Montecatini Terme do Florencji.  W całej stawce znajdowały się dwie polskie ekipy: BDC MarcPol oraz CCC Polsat Polkowice.

Po przejeździe wszystkich ekip przez pierwszy punkt pomiaru na czasu na 7,3 kilometra po starcie, na czele znajdowali się zawodnicy Omega Pharma – Quick Step. Po niespełna 13 sekund tracili do nich kolarze Orica GreenEdge i BMC Racing. Nieco ponad 14 sekund tracili „podniebni”, czyli Sky Team.

Na mecie zameldowały się już polskie teamy. BDC MarcPol wykręciło czas 1:10:24 i przegrało tym samym rywalizację z CCC Polsat Polkowice (1:08:57). Dobrze spisywała się także ekipa Cannondale Pro Cycling z Maciejem Bodnarem, jako główną siłą napędową. Włoska drużyna podobnie jak w poprzednim sezonie walczyła o medal. Na mecie zmierzono im czas 1:05:45.

Pociąg Omega Pharma – Quick Step nie zwalniał także w dalszej części rywalizacji. Na półmetku Orica traciła do nich 14 sekund. Po przekazaniu tej informacji przez dyrektorów sportowych, Australijczycy wyraźnie przyspieszyli. Pomiar GPS chwilę po tym wskazywał, że Omega traci do Orici kilka sekund. Ta informacja potwierdziła się na trzecim punkcie pomiaru czasu (42,3 km), jednak Michał Kwiatkowski i spółka traciła niecałe dwie sekundy.

Orica wpadła na metę z rezultatem 1:04:17 i objęła prowadzenie, a Omega znów przyspieszyła! Wirtualny pomiar czasu pokazywał minimalną przewagę Belgów na ostatnim kilometrze. Ostatecznie Omega Pharma – Quick Step jadąca w składzie: Michał Kwiatkowski (Polska), Tony Martin (Niemcy), Sylvain Chavanel (Francja), Niki Terpstra (Holandia), Peter Velits (Słowacja) i Kristof Vandewalle (Belgia) obroniła tytuł pokonując Oricę GreenEdge o 0,88 sekundy! Brąz ze stratą 22 sekund wywalczyli zawodnicy Sky Team.

24. Ag2r La Mondiale 1:09:35
25. Etixx-Ihned 1:09:36 (Łukasz Wiśniowski)