Tomasz OlejnikBenoît Daeninck (CC Nogent-sur-Oise) wygrał 1. etap wyścigu Grand Prix des Hauts de France. Francuz pokonał Tomasza Olejnika (USSA Pavilly Barentin).

Pierwszy etap dwudniowej imprezy prowadził z Prouvy do Douchy-les-Mines, a trasa liczyła 165 kilometrów. Pierwszy na mecie zameldował się doświadczony Benoît Daeninck z najlepszej ekipy amatorskiej we Francji CC Nogent Sur Oise, który w tym sezonie wygrał już m.in Grand Prix de Lillers (1.2 UCI), a w Paris-Mantes (1.2 UCI) zajął drugie miejsce.

Drugi na mecie zameldował się Tomasz Olejnik. Polak we wtorek świętował swoje 28. urodziny, a dziś jego brat Michał  skończył 33. lata. Kolarz z Bydgoszczy sprawił więc piękny prezent urodzinowy dla siebie, jak i dla brata. Na najmniejszym stopniu podium stanął 24-letni Alexandre Lemair (VC Rouen 76) , który przez ostatnie cztery sezony był zawodowcem w Bridgestone – Anchor i Roubaix Lille Metropole.

W ostatnich latach Polscy kolarze upodobali sobie ten wyścig, który do tego sezonu był jednodniówką i wliczał się do cyklu Pucharu Francji amatorów. W 2009 roku wygrał tam Zbigniew Gucwa, a szósty był Jakub Komar. Obaj „biało-czerwoni” pokonali wtedy czwartego dziś na mecie Giro d`Italia Nacera Bouhanniego, który wtedy finiszował jako siódmy. Komar w sezonie 2010 był jeszcze piąty w tej imprezie.