18 marca rusza 33. edycja Tour de Normandie (2.2 UCI). W prestiżowej francuskiej etapówce pojadą znajdujący się ostatnio w znakomitej formie – bracia Tomasz oraz Michał Olejnik.
Rozgrywana na północy Francji etapówka, która przed rokiem padła łupem Jérôme`a Cousina (Team Europcar) składa się z siedmiu etapów. Wyścig rozpocznie się 3,4 kilometrowym prologiem w Saint-Lô, a zakończy odcinkiem do Caen.
Na liście startowej pojawiły się dwie pro-kontynentalne ekipy: Europcar i Bretagne Seche oraz takie teamy jak: Leopard-Trek, Astana Continental, Itera-Katusha, BMC Develompent Team, Rabobank Development Team, BigMat-Auber 93, Roubaix-Lille Métropole oraz dwie najlepsze drużyny amatorskie z Francji: CC Nogent Sur Oise oraz zaplecze Europcaru – Vendee U.
W wyścigu nie zabraknie braci Olejnik. Michał wygrał w ostatni weekend dwa wyścigi, a Tomasz zajął drugie i szóste miejsce oraz na początku sezonu znakomicie spisywał się w Circuit des Plages Vendeenes. Młodszy z bydgoskich kolarzy przed rokiem zajął w Tour de Normandie czwarte miejsce w generalce, z kolei starszy w 2011 był piąty na jednym z etapów.
Etapy:
18/03 – Et. 1 : Prologue à Saint-Lô (3.4 km)
19/03 – Et. 2 : Colombelles – Forges-les-Eaux (201 km)
20/03 – Et. 3 : Forges-les-Eaux – Elbeuf-sur-Seine (161 km)
21/03 – Et. 4 : Thuit-Signol – Argentan (159 km)
22/03 – Et. 5 : Domfront – Villers-Bocage (155 km)
23/03 – Et. 6 : Gouville-sur-Mer – Bagnoles-de-l’Orne (183 km)
24/03 – Et. 7 : Bagnoles-de-l’Orne – Caen (137 km)
Wstępna lista startowa:
Team Europcar
1 * BERHANE Natnael
2 BOUYER Franck
3 CHARTEAU Anthony
4 HUREL Tony
5 KERN Christophe
6 QUEMENEUR Perrig
Team NSP-Ghost
11 FOTHEN Markus
12 HOOGHIEMSTER René
13 FIEDLER Jacob
14 MENVILLE Léo
15 FORKE Sebastien
16 THÖMEL Tino
Rabobank Development Team
21 * BOVENHUIS Jasper
22 * MINNAARD Marco
23 * SLIK Ivar
24 * VAN BAARLE Dylan
25 * VAN DER LIJKE Nick
26 * ZABEL Rick
Bretagne-Séché Environnement
31 BIDEAU Jean-Marc
32 DURET Sébastien
33 * JARRIER Benoît
34 DELPECH Jean-Luc
35 MALACARNE Gaël
36 * STAKE LAENGEN Vegard
Team Raleigh
41 BLAIN Alexandre
42 BERTHOU Eric
43 BRIGGS Graham
44 * SCULLY Thomas
45 O’BRIAN Mark
46 BRITTON Rob
BigMat-Auber 93
51 * BACON Romain
52 BACQUET Fabien
53 DRUJON Mathieu
54 * DASSONVILLE Flavien
55 * LE BOULCH Dimitri
56 TRONET Steven
Rapha Condor-JLT
61 HOUSE Kristian
62 * HANDLEY Richard
63 * CUMING Michael
64 * BUGGLE Aaron
65 * LAVERACK Edward
66 * MELLOR Luke
Leopard-Trek CT
71 * BAFFI Piero
72 * DURTSCHII Max
73 * HOFSTETTER Olivier
74 * KLEMME Daniel
75 * SCHLECHTER Pit
76 * SILVESTRE Fabio
Roubaix-Lille Métropole
81 * BOULO Matthieu
82 * DESRIAC Loïc
83* DUVAL Julien
84 KNEISKY Morgan
85* KOWALSKI Rudy
86 LALOUETTE Kévin
CC Nogent-sur-Oise
91 DAENINCK Benoît
92 * DELALOT Romain
93 * JUNG Pierre-Henri
94 * LAFFILLE Ludwig
95 * MAURELET Flavien
96 * TURGIS Jimmy
EFC-Omega Pharma-Quick Step
101 * ATKINS Josh
102 * DEVRIENDT Tom
103 * DRUYTS Gerry
104 * GEERINCK Jens
105 * KERKHOF Tim
106 * WALLAYS Jens
CT Astana
111 BENFATTO Marco
112 * UMERBEKOV Nikita
113 * BIZHIGITOV Zhandos
114 RENEV Sergey
115 * ISHANOV Abdraimzhan
116 * DAVIDENOK Ilya
Concordia Forsikring-Riwal
121 STEVENSON Christopher
122 KLOSTERGAARD Kasper
123 MORTENSEN Martin
124 ANDERSON Lars
125 PERSSON Lucas
126 TEVENSON Michael
Itera-Katusha
131 * FROLOV Igor
132 NIKOLAEV Sergey
133 * POKIDOV Maxim
134 * RAZUMOV Maxim
135 * IAKIMOV Konstantin
136 * ZUBOV Matvey
Vendée U
141 NAULEAU Bryan
142 * GUILLEMOIS Romain
143 * CORNU Jérémy
144 * MORICE Julien
145 * KRAINER Franz Taruia
146 * LECUISINIER Pierre-Henri
VC Rouen 76
151 BOUTVILLE David
152 BRENTERCH Erwan
153 HOORNE Jeroen
154 * HUCHE Thibault
155 JAKIN Alo
156 LEMAIR Alexandre
Cyclingteam De Rijke-Shanks
161 SENTJENS Roy
162 DUYN Huub
163 * BEUKEBOOM Dion
164 * GROEN Ike
165 * KOUWENHOVEN Sjoerd
166 * SCHOONBROODT Bob
BMC Development Team
171 * DILLIER Silvan
172 * EISENHART Taylor
173 * KUNG Stefan
174 * MOSER Ignazio
175 * NOVAK Jakub
176 * VLIEGEN Loïc
Joker-Merida
181 * SKJERPING Kristoffer
182 BORGERSEN Reidar
183 * BUGGE Vegard Robinson
184 * JENSEN Christer
185 * BREEN Vegard
186 REMME Stian
Team People4you-Unaas Cycling
191 * BERTILSSON Christian
192 OLSSON Michael
193 * LINDAU Philip
194 * RINGHEIM Jo Kogstad
195 GINGSJÖ Alexander
196 * LUDVIGSSON Fredrik
Sojasun espoir-ACNC
201 * DELAPLACE Cédric
202 GUAY Julien
203 * GUILLEMOT Frédéric
204 * KEO Emmanuel
205 * MCLAUGHLIN James
206 * RENAULT Maxime
Team Cult Energy
211 STEENSEN André
212 VINTHER Troels Ronning
213 REIHS Michael
214 * HANSEN Jesper
215 * ANDERSEN Michael Valgren
216 * NIELSEN Magnus Cort
Vérandas Willems
221 PARDINI Olivier
222 * SMEYERS Floris
223 * VANDYCK Niels
224 * THOME Kévin
225 * LODEWIJKS Gert
226 * PIRLOT Antoine
USSA Pavilly Barentin
231* DE SOUZA Christopher
232 * GOUGEARD Aléxis
233 * GOUGEARD Florent
234 OLEJNIK Michał
235 OLEJNIK Tomasz
236 * TAILLEFER Fabien
Andrzej