Lucy Garner (Wielka Brytania) dokonała niezwykłej rzeczy. Aktualna mistrzyni Europy juniorek, obroniła dziś w Valkenburgu tytuł mistrzyni świata, który przed rokiem wywalczyła w Kopenhadze! Bardzo dobrze pojechał Polki. Aktywna była Katarzyna Niewiadoma, a na mecie Alicja Ratajczak zameldowała się na 10. miejscu!

17 i 18-letnie zawodniczki, początkowo miały mieć do pokonania cztery rundy z Caubergiem, co łącznie miało dać dystans 65 kilometrów. Sędziowie jednak zdecydowali o tym, że wydłużą trasę o jedno okrążenie.

Na przedzie peletonu cały czas kręciła Katarzyna Niewiadoma (WLKS Krakus BBC Czaja). Górska Mistrzyni Polski zwłaszcza uaktywniała się na podjazdach, gdzie szukała swojej szansy. Polka na Caubergu kilkukrotnie próbowała rozerwać grupę i odjechać z mniejszą ilością zawodniczek. Niestety nie udało się jej zgubić pozostałych rywalek.

O tym, która z młodych dziewczyn założy tęczową koszulkę zdecydował finisz z około 20 osobowej grupki. Podobnie jak przed rokiem wygrała go Lucy Garner. Dla Brytyjki to trzecie złoto w imprezie rangi mistrzowskiej na przestrzeni roku, gdyż latem (również w Holandii) wygrała Mistrzostwa Europy.

Najlepiej z Polek poradziła sobie debiutantka na arenie międzynarodowej – srebrna medalistka GMP, Alicja Ratajczak (UKS Jedynka Limaro Kórnik), która zajęła 10. miejsce.

Pozostałe „biało-czerwone” również nie zawiodły. Łucja Pietrzak (ALKS Stal Koźminianka Koźmin) była 14., Kasia Niewiadoma 19., a 22. miejsce zajęła Katarzyna Kirschenstein (BCM Nowatex Uzdrowisko Dąbki Ziemia Darłowska).