Tony Martin (Omega Pharma – Quick Step) obronił tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas! Niemiec o 5 sekund pokonał Taylor`a Phiiney`a (Stany Zjednoczone). Brąz zawisł na szyi Vasiliy`a Kiryenki (Białoruś).

Zawodowcy ścigali się na 45 kilometrowej, pofałdowanej trasie do Valkenburga. Dzisiejszy wyścig nie był rozgrywany w równych warunkach atmosferycznych. Raz padał deszcz, a chwilę później świeciło słońce. Przełożyło się to na wyniki niektórych zawodników.

Olbrzymią niespodziankę sprawił Dimitry Gruzdev (Kazachstan), który startował na długo przed faworytami tego wyścigu. Zawodnik Astany prowadził przez blisko 2 godziny z czasem 1:00:35 i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Na prowadzeniu zmienił go Kiryienka. Białorusin choć jechał w niekorzystnych warunkach, to zdołał pojechać w czasie 1 godziny i 23 sekund.

Kolarza Movistaru wyprzedził dopiero trzeci od końca na trasie Taylor Phinney, który dziś walczył z Tony Martinem o złoty medal Mistrzostw Świata w Valkenburgu. Obronną ręką z tego pojedynku wyszedł Niemiec – lepszy od 22-latka z USA na mecie o zaledwie 5 sekund!

Alberto Contador (Hiszpania) pojechał dość słabo. Na trasie wyprzedził go Martin i ostatecznie zajął 9. miejsce. Nie zachwycił również Maciej Bodnar. Polak ukończył światowy czempionat na 26 miejscu.