Już w najbliższą środę w Londynie, dowiemy się kto zdobędzie złoty medal igrzysk olimpijskich w jeździe indywidualnej na czas. Tytułu z przed czterech lat bronić będzie Fabian Cancellara, jednak murowanym faworytem wydaje się być Bradley Wiggins.

Brytyjczyk w tym sezonie startował w 10 czasówkach z czego wygrał sześć. Ba! Na kolejnych trzech był drugi i jedynie na prologu Tour de Romandie zajął „słabe” 11. miejsce. Kolarz Sky Team imponował swoją wytrzymałością podczas Tour de France, gdzie wygrał dwie długie 41,5 i 52 kilometrowe czasówki.

Szwajcar może pochwalić się nieco gorszymi statystykami. Cancellara startował w siedmiu jazdach indywidualnych na czas w tym sezonie z czego wygrał trzy (Tirreno Adriatico, prolog Tour de France i mistrzostwa kraju). Zawodnik RadioShack-Nissan-Trek na wiosnę miał jednak złamany obojczyk, przez co stracił na formie i został wyeliminowany z kilku startów. W środę również nie pojedzie w pełni zdrowy, gdyż mocno stłukł bark w sobotnim wyścigu ze startu wspólnego.

Do walki o złoto powinien włączyć się jeszcze Tony Martin. Mistrz świata w tej specjalności również ma pecha w tym sezonie. Co chwilę słyszymy o jego nie kończących się kraksach. Niemiec z 10 możliwych w tym roku czasówek wygrał dwie.

Jedyny „biało-czerwony” na trasie – Maciej Bodnar wystartuje „potłuczony” po kraksie w wyścigu ze startu wspólnego. Zawodnik Liquigas-Cannondale w 2012 roku wygrał jedną czasówkę – tą w Jędrzejowie podczas Mistrzostw Polski. Ponadto na 9,3 kilometrowym odcinku w Tirreno-Adriatico (który wygrał Cancellara) był 20. Podczas walki z czasem w Driedaagse De Panne-Koksijde był piąty, w Tour de Romandie 25, w Giro d`Italia był 15. w prologu i 8. w kończącej wyścig czasówce w Mediolanie, 8. w Tour de Slovenie.

Trasa w Londynie liczy 44 kilometry. Nie znajduje się na niej zbyt wiele hopek, choć nie brakuje technicznych zakrętów. Gdy spadnie deszcz, to jazda w wąskich wirażach na rowerze czasowym z nabitymi szytkami do kilkunastu atmosfer i aerodynamicznych kołach, może być bardzo niebezpieczna.