Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) potwierdza swoją znakomitą dyspozycję wygrywając 2. etap wyścigu Hellena Tour! „Rutek” został tym samym nowym liderem wyścigu. Drugie miejsce dla Mateusza Nowaka (KTK-Kalisz), trzeci był Adrian Kurek (Utensilnord-Named).

Kolarze rywalizujący w 27. edycji  Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour 2012” od godziny 9:30 ścigali się w Opatówku. Każdy zawodnik musiał pokonać 14 kilometrową jazdę indywidualną na czas.

Najlepszy rezultat to dzieło znajdującego się w zadziwiająco dobrej formie jak na wiosnę Marka Rutkiewicza. 31-letni zawodnik w tym sezonie wygrał już Ślężańskiego Mnicha w Sobótce oraz klasyfikację generalną francuskiego wyścigu Circuit des Ardennes (2.2 UCI). Dziś przejechał trasę w 17 minut i 35 sekund, co dało mu przeciętną 48,455 km/h.

Drugi czas wykręcił zaledwie 20-letni faworyt gospodarzy – Mateusz Nowak. Kolarz z Kalisza stracił do znacznie bardziej utytułowanego rywala 20 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Adrian Kurek. Najaktywniejszy zawodnik Tour de Pologne 2011 stracił do zwycięzcy 25 sekund.

Rozczarowali kolarze BDC MarcPol. Najlepszy z nich, niespełna 19-letni Eryk Latoń był dopiero 12.

W klasyfikacji generalnej na prowadzenie wysunął się „Rutek”. Kolarz z Olsztyna ma 21 sekund nad Nowakiem. Na trzecie miejsce awansował Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice), który do klubowego kolegi ma 25 s.

O godzinie 15:30 z Kalisza kolarze wystartują do trzeciego etapu. Popołudniowy odcinek liczy 103 kilometry i zakończy się rundami w Kazimierzu Biskupim.