W cieniu Paris-Roubaix odbył się dzisiaj w Hiszpanii wyścig Klasika Primavera. Ponad 171 kilometrowa trasa wiodąca przez Kraj Basków przyciągnęła na start wielu znanych zawodników z Alexandro Valverde na czele.
Już na 19 kilometrze oderwała się 10 osobowa grupa, która z czasem wypracowała sobie ponad 3 minutową przewagę. Sytuację w peletonie nieustannie kontrolowała jednak ekipa Movistar, która sukcesywnie odrabiała straty i nie pozwalała ucieczce odjechać zbyt daleko. Zadania nie ułatwiała kolarzom pogoda, 8 stopni i padający deszcz z pewnością nie czynił jazdy przyjemną. Przed pierwszą wspinaczką na Muniketa, na 100 kilometrze, uciekinierzy w kładzie Bravo (Caja Rural), Veloso (Andalucía), Txurruka (Euskaltel), Pacheco (Gios), Day (Bonitas), Mas (Burgos), Vinther (Saxo Bank) i Bagues (Orbea) mieli jeszcze 2 minuty 15 min przewagi.
Mniej więcej taka właśnie przewaga towarzyszyła kolarzom przez większą część trasy. Sytuacja zaczęła zmieniać się, kiedy intensywnie pracujących w peletonie zawodników Movistaru wsparł Euskaltel-Euskadi. Z ucieczki po kolei zaczęli odpadać nie wytrzymujący mocnego tempa kolarze, a ci, którzy dali radę, tj. Bessy, Veloso, Txurruka, Bilbao i Pacheco zostali ostatecznie dogonieni na 20 kilometrów przed metą.
Mocne tempo w peletonie dyktowali Alejandro Valverde i Angel Ruiz Madrazo (obaj Movistar). 2 kilometry przed końcem ta dwójka, wspomagana przez Igora Antona (Euskaltel-Euskadi) i Giovanniego Visconti (Movistar) oderwała się od peletonu. Na finiszu będący w przewadze kolarze w granatowych strojach nie mieli żadnych problemów z pokonaniem samotnego Baska. Zwycięstwo powędrowało do Włocha, drugi był Hiszpan. Trzecie miejsce zajął Igor Anton.
Wyniki:
1 | Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team | 4:10:43 | |
2 | Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team | ||
3 | Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
4 | David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team | 0:00:04 | |
5 | Angel Ruiz Madrazo (Spa) Movistar Team | 0:00:06 | |
6 | Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:10 | |
7 | Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:21 | |
8 | Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:22 | |
9 | Maxime Mederel (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:38 | |
10 | Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx | 0:00:39 | |
11 | Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural | ||
12 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank | ||
13 | Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
14 | Evgeniy Shalunov (Rus) Lokosphinx | ||
15 | Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
16 | Darren Lill (RSA) Team Bonitas | ||
17 | Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
18 | Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
19 | Pedro Mereno Criado (Spa) Gios – Deyzer | ||
20 | Miguel Minguez (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
21 | Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx | ||
22 | Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) UNE – EPM | ||
23 | Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi | ||
24 | Jérome Coppel (Fra) Saur – Sojasun | ||
25 | Ivan Ramiro Parra (Col) UNE – EPM | 0:01:04 | |
26 | Rafael Infantino Abreu (Col) UNE – EPM | 0:01:40 | |
27 | Carlos Verona (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | 0:01:48 | |
28 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi | 0:02:05 | |
29 | Jordi Simón (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
30 | Igor Merino (Spa) Orbea – Oreka SDA | 0:02:14 | |
31 | Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
32 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
33 | Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
34 | Hernani Broco (Por) Caja Rural | ||
35 | Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural | ||
36 | Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural | ||
37 | Johann Rabie (RSA) Team Bonitas | ||
38 | Aitor Perez Arrieta (Spa) Gios – Deyzer | ||
39 | Xabier Zabalo (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
40 | Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) UNE – EPM | ||
41 | Pello Bilbao Lopez De Armienta (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
42 | Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
43 | Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank | ||
44 | Walter Fernando Pedraza Morales (Col) UNE – EPM | ||
45 | Jaume Rovira Pous (Spa) Gios – Deyzer | 0:02:19 | |
46 | Jean-Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun | 0:02:26 | |
47 | Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team | 0:02:28 | |
48 | Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) UNE – EPM | 0:02:57 | |
49 | Javier Quesada Chacon (Spa) Andalucia – Caja Granada | 0:03:21 | |
50 | Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
51 | Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
52 | Mikel Bizkarra (Spa) Orbea – Oreka SDA | 0:04:14 | |
53 | Damien Branaa (Fra) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | 0:04:35 | |
54 | Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun | ||
55 | Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas | ||
56 | Chris Anker Sorensen (Den) Team Saxo Bank | 0:04:44 | |
57 | Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
58 | Pablo Torres (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
59 | Maxim Kozyrev (Rus) Lokosphinx | ||
60 | Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx | ||
61 | Jon Aberasturi (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
62 | Jose Torres (Col) Gios – Deyzer | ||
63 | Aritz Etxebarria (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
64 | Jason Bakke (RSA) Team Bonitas | ||
65 | Jesús Hernández Blazquez (Spa) Team Saxo Bank | ||
66 | Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural | 0:05:49 | |
67 | Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural | ||
68 | Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Gios – Deyzer | ||
69 | Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) UNE – EPM | ||
70 | Victor Cabedo Carda (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
71 | Aritz Bagües (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
72 | Gustavo Cesar Veloso (Spa) Andalucia – Caja Granada | 0:06:47 | |
73 | Salvador Guardiola (Spa) Gios – Deyzer | ||
74 | Carlos Barbero (Spa) Orbea – Oreka SDA | ||
75 | Pavel Karpenkov (Rus) Lokosphinx | 0:12:04 | |
76 | Etienne Tortelier (Fra) Saur – Sojasun | ||
77 | Herman Fouche (RSA) Team Bonitas | ||
78 | Oscar Santamaria Munoz (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
79 | Román Osuna Montes (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
80 | Aleksey Kunshin (Rus) Lokosphinx | ||
81 | Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia – Caja Granada | ||
82 | Joni Silva Brandao (Por) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
83 | Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
84 | Efren Carazo (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
85 | Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | ||
86 | Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural | ||
87 | Jonathan Nicolas Castroviejo (Spa) Movistar Team | ||
88 | Jonathan González González (Spa) Gios – Deyzer | ||
89 | Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Burgos 2016 – Castilla Y Leon | 0:12:12 | |
90 | David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team |
Foto: bettiniphoto.net
Natalia