Simon Gerrans (GreenEdge) został dziś Mistrzem Australii. 32-latek na selektywnej trasie pokonał Matthew Loyda (Lampre-ISD) oraz Richiego Porte (Sky Team).

Wyścig rozgrywany był na 163.2km trasie w Buninyong. Kolarze musieli pokonać 16 okrążeń po 10.2 km każde. Od samego początku, przez wiele akcji zaczepnych tempo rywalizacji było bardzo wysokie. Dodatkowo zawodnikom, we znaki dawał się 4 kilometrowy podjazd, który czekał na nich na końcu każdej rundy.

Masę ataków przeprowadzili kolarze GreenEdge. Australijska drużyna WorldTour, chciała pokazać, kto rządzi na ich podwórku. Zaraz po starcie, peleton rozbić starali się: Luke Durbridge oraz Jack Bobridge (obaj GreenEdge). Na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach, ukształtowała się 19. osobowa grupka faworytów. Gdy wyścig wchodził już w decydującą fazę, z przodu znalazło się trzech kolarzy: Gerrans, Loyd oraz Porte. Były kolarz Sky Teamu, dysponował najlepszym finiszem i to on sięgnął po złoty medal Mistrzostw Australii. Srebro powędrowało dla Loyda. Trzeci był młody Porte.

„To jedna z najpiękniejszych chwil w mojej karierze”, opowiada szczęśliwy Gerrans. „To idealny moment na to zwycięstwo. Wreszcie mamy prawdziwą, australijską drużynę, a ja będę jeździł w koszulce Mistrza Australii przez najbliższe 12-miesięcy”, kończy.

Poprzedni artykułTour de Pologne imprezą sportową roku 2011!