Vuelta-a-EspanaSamuel Sanchez, Alejandro Valverde, Tom Danielson, Ivan Basso, Andy i Frank Schleck, to tylko niektóre z wielkich nazwisk, które pojawią się na tegorocznej Vuelcie.

Organizatorzy Vuelta a Espana – Unipublic w czwartek opublikowali wstępną listę startową. Mistrz olimpijski – Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi) wystartuje z numerem jeden.

Sanchez jest jednym z faworytów tegorocznej edycji wyścigu. W 2007 roku zajął dobre trzecie miejsce. W tym roku nie wystartował w Tour de France, gdyż jego celem numer jeden na ten sezon jest Vuelta.

Alejandro Valverde będzie liderem Caisse d’Epargne i także chciałby wygrać Vueltę, gdyż jego najlepszy wynik to drugie miejsce.

Włoch Ivan Basso będzie liderem drużyny Liquigas, w które wystąpi także dwóch Polaków: Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar. Bracia Schleck jeżdżący w barwach Team Saxo Bank, po bardzo dobrym występie w Tour de France, także będą chcieli udowodnić że są w formie.

W Astanie w rezerwie pojawił się Aleksander Winokurow.

Wyścig będzie także sprawdzianem dla sprinterów. Tom Boonen (Quick Step) będzie chciał pojechać lepiej niż w Tour de France, ale będzie miał dużą konkurencję. Andre Greipel (Team Columbia), Tyler Farrar (Garmin), Gerald Ciolek (Milram) na pewno będą walczyć na finałowych metrach sprinterskich etapów.

Vuelta a Espana rozpczyna się 29 sierpnia prologiem w holenderskim Assen, a zakończy się 20 września w Madrycie.

Wstępna lista startowa:

Euskaltel – Euskadi
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel – Euskadi
2 Igor Anton (Spa) Euskaltel – Euskadi
3 Egoi Martinez (Spa) Euskaltel – Euskadi
4 Alan Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi
5 Ruben Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel – Euskadi
7 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
8 Markel Irizar (Spa) Euskaltel – Euskadi
9 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
R1 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel – Euskadi
R2 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel – Euskadi
AG2R La Mondiale
11 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
12 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
13 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
14 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
15 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
16 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
17 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
18 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
19 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
R1 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
R2 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
R3 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
R4 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale
Andalucia Cajasur
21 Xavier Tondo (Spa) Andalucia Cajasur
22 Javier Moreno (Spa) Andalucia Cajasur
23 Manuel Calvente (Spa) Andalucia Cajasur
24 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia Cajasur
25 Jose Ruiz (Spa) Andalucia Cajasur
26 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia Cajasur
27 Manuel Ortega (Spa) Andalucia Cajasur
28 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia Cajasur
29 Antonio Piedra (Spa) Andalucia Cajasur
R1 Javier Ramirez (Spa) Andalucia Cajasur
R2 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur
R3 Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia Cajasur
R4 Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia Cajasur
Astana
31 Assan Bazayev (Kaz) Astana
32 Jesus Hernandez (Spa) Astana
33 Christopher Horner (USA) Astana
34 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
35 Andreas Klöden (Ger) Astana
36 Daniel Navarro (Spa) Astana
37 José Luis Rubiera (Spa) Astana
38 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
39 Haimar Zubeldia (Spa) Astana
R1 Alexander Vinokourov (Kaz)
R2 Janez Brajkovic (Slo) Astana
R3 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
R4 Roman Kireyev (Kaz) Astana
Bbox Bouygues Telecom
41 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
42 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
43 William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
44 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
45 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom
46 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
47 Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
48 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
49 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
R1 Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
R2 Rony Martias (Fra) BBox Bouygues Telecom
R3 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
R4 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
Caisse d’Epargne
51 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
52 Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
53 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
54 Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
55 Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
56 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne
57 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
58 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
59 Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
R1 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
R2 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
R3 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
R4 Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
Cervelo Test Team
61 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
62 Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
63 Angel Gomez (Spa) Cervelo Test Team
64 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
65 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
66 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
67 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
68 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
69 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
R1 Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
R2 Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
R3 Joaquin Novoa (Spa) Cervelo Test Team
R4 Oscar Pujol (Spa) Cervelo Test Team
Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
72 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
73 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
74 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
75 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
76 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
77 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
78 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
79 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
R1 Alexandre Blain (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
R2 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
Contentpolis-Ampo
81 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo
82 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo
83 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo
84 Mikel Gaztanaga (Spa) Contentpolis-Ampo
85 Francisco Jose Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo
86 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo
87 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo
88 Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-Ampo
89 Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-Ampo
R1 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo
R2 Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-Ampo
R3 Javier Echarri (Spa) Contentpolis-Ampo
R4 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo
Française Des Jeux
91 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
92 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
93 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
94 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
95 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
96 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
97 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
98 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
99 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
R1 Timothy Gudsell (NZl) Française Des Jeux
R2 Guillaume Levarlet (Fra) Française Des Jeux
R3 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
R4 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
Fuji-Servetto
101 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
102 Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
103 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
104 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
105 Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto
106 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
107 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto
108 Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
109 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
R1 Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto
R2 Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
R3 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
R4 Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
Garmin-Slipstream
111 Thomas Danielson (USA) Garmin – Slipstream
112 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Slipstream
113 Daniel Martin (Irl) Garmin – Slipstream
114 David Millar (GBr) Garmin – Slipstream
115 Thomas Peterson (USA) Garmin – Slipstream
116 Svein Tuft (Can) Garmin – Slipstream
117 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream
118 Julian Dean (NZl) Garmin – Slipstream
119 Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream
R1 Steven Cozza (USA) Garmin – Slipstream
R2 Christian Meier (Can) Garmin – Slipstream
R3 Timothy Duggan (USA) Garmin – Slipstream
R4 Christopher Sutton (Aus) Garmin – Slipstream
Lampre-N.G.C
121 Alessandro Ballan (Ita) Lampre – N.G.C.
122 Emanuele Bindi (Ita) Lampre – N.G.C.
123 Matteo Bono (Ita) Lampre – N.G.C.
124 Damiano Cunego (Ita) Lampre – N.G.C.
125 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – N.G.C.
126 Massimiliano Mori (Ita) Lampre – N.G.C.
127 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre – N.G.C.
128 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre – N.G.C.
129 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre – N.G.C.
R1 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre – N.G.C.
R2 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre – N.G.C.
R3 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre – N.G.C.
R4 Marco Marzano (Ita) Lampre – N.G.C.
Liquigas
131 Ivan Basso (Ita) Liquigas
132 Daniele Bennati (Ita) Liquigas
133 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
134 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
135 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
136 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
137 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
138 Frederik Willems (Bel) Liquigas
139 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
R1 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
R2 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
R3 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
R4 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
Quick Step
141 Carlos Barredo (Spa) Quick Step
142 Tom Boonen (Bel) Quick Step
143 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
144 Dominique Cornu (Bel) Quick Step
145 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
146 Kevin De Weert (Bel) Quick Step
147 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
148 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
149 Marco Velo (Ita) Quick Step
R1 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
R2 Maarten Wynants (Bel) Quick Step
R3 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step
Rabobank
151 Oscar Freire (Spa) Rabobank
152 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
153 Lars Boom (Ned) Rabobank
154 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
155 Robert Gesink (Ned) Rabobank
156 Paul Martens (Ger) Rabobank
157 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
158 Bram Tankink (Ned) Rabobank
159 Pieter Weening (Ned) Rabobank
R1 Tom Leezer (Ned) Rabobank
R2 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
R3 Bram De Groot (Ned) Rabobank
R4 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
Silence-Lotto
161 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
162 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
163 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
164 Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
165 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
166 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
167 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
168 Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
169 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
R1 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
R2 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
R3 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
Team Columbia-HTC
171 Michael Albasini (Swi) Team Columbia – HTC
172 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia – HTC
173 André Greipel (Ger) Team Columbia – HTC
174 Adam Hansen (Aus) Team Columbia – HTC
175 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia – HTC
176 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia – HTC
177 Vicente Reynes (Spa) Team Columbia – HTC
178 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia – HTC
179 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia – HTC
R1 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia – HTC
R2 Greg Henderson (NZl) Team Columbia – HTC
R3 Craig Lewis (USA) Team Columbia – HTC
R4 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia – HTC
Team Milram
181 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
182 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
183 Christian Knees (Ger) Team Milram
184 Dominik Roels (Ger) Team Milram
185 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
186 Matthias Russ (Ger) Team Milram
187 Martin Velits (Svk) Team Milram
188 Paul Voss (Ger) Team Milram
189 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
R1 Markus Eichler (Ger) Team Milram
R2 Robert Forster (Ger) Team Milram
R3 Artur Gajek (Ger) Team Milram
R4 Björn Schröder (Ger) Team Milram
Team Saxo Bank
191 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
192 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
193 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
194 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
195 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
196 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
197 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
198 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
199 Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
R1 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
R2 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
R3 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
R4 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
Vacansoleil Pro Cycling Team
201 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
202 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
203 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
204 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
205 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
206 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
207 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
208 Matthe Pronk (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
209 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
R1 Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling Team
R2 Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
R3 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
R4 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
Xacobeo Galicia
211 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
212 David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia
213 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
214 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia
215 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
216 Juan Francisco Mouron (Spa) Xacobeo Galicia
217 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia
218 Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
219 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
R1 Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
R2 David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia
R3 Carlos Castano (Spa) Xacobeo Galicia
R4 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia