wyscig_baltow_2009W minioną sobotę w Bałtowie odbył się V Ogólnopolski Wyścig Kolarski Dinozaurów po Ziemi Bałtowskiej, w którym ścigali się najlepsi mastersi z całej Polski, m.in. z Głogowa, Giżycka, Elbląga, Nowego Dworu Gdańskiego oraz ze Śląska, Częstochowy i Lublina.

Na starcie ostatecznie stanęło 71 zawodników. Celem zawodów była popularyzacja masowego kolarstwa, jako dyscypliny sportu i czynnej formy wypoczynku, promowanie gminy Bałtów, a także uczczenie pamięci działacza kolarskiego Andrzeja Imosy. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”, a współorganizatorami Urząd Gminy Bałtów i Towarzystwo Cyklistów Ostrowca. Kolarze ścigali się na okrążeniach na trasie Bałtów – Kolonia Bałtowska – Wólka Bałtowska – Bałtów. Każde z nich liczyło 6,5 km.
Wśród młodzików tryumfował Krzysztof Wojdaszka z Pogoni Mostostal Puławy, a wśród juniorów młodszych Patryk Kukier, również z Pogoni. Czwarte miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Krzysztof Mokrzański z naszego ULKS COR Nowy Skoszyn.  W kategorii open wygrał Wojciech Karpiński z Lublina, a trzeci był ostrowczanin Józef Szczęśniak. Co ciekawe, w tej grupie z mężczyznami ścigała się kobieta – Holenderka Sofia Maria Teodora.
Wśród masterów w kategorii I (30-39 lat) wygrał Kamil Maj z LKK Lublin. W grupie II a (40-44 lata) tryumfował Jerzy Pawlak z Wrocławia, w II b (45-49 lat) Waldemar Deleżyński z Żyrardowskiego Towarzystwa Cyklistów przed Kazimierzem Borkiem ze Skarżyska – Kamiennej. W grupie III a (50-54 lata) zwyciężył Andrzej Urbański z Warszawy, a w III b (55-59 lat) Cezary Pizikowski z LKK Lublin. Najliczniej obsadzona była kategoria IV a (60-64 lata), w której rywalizowało 15 kolarzy. Wygrał Henryk Januszek z Kielc przed Krzysztofem Babiczem (Warszawa) i Lechem Hańczą z Kielc. W grupie IV b (65-69 lat) wygrał Roman Skuczyński z Warszawy przed Stanisławem Kwietniem z Sosnowca i Witoldem Spilczyńskim z Lublina. Na 5 miejscu finiszował Fryderyk Bodzioch z Buska -Zdroju. W grupie Va (70-74 lata) tryumfował Tadeusz Pośpiech z Warszawy przed Janem Ludwiczakiem z Częstochowy i Stefanem Kowalczykiem z Buska – Zdroju. Natomiast w grupie V b (75 lat i starsi) pierwszy linię mety minął pięćdziesięciokrotny mistrz Polski mastersów Ireneusz Matyszewski z Piotrkowa Trybunalskiego. Na drugiej pozycji finiszował  ostrowczanin Adolf Pasieka, a trzeci był Piotr Pytka z Końskich. Kolarze z grupy IV rywalizowali również o premię górską czwartej kategorii im. Andrzeja Imosy. Wygrali ją Henryk Januszek i Roman Skuczyński.

Kolarzy nie rozpieszczała aura. Spora cześć zawodów toczyła się przy padającym deszczu. Nic dziwnego, że doszło do kilku wypadków. Największym pechowcem zawodów okazał się Bogdan Szczepanik z Końskich. Jak podkreślają obserwatorzy wyścigu, kolarz z naszego regionu najprawdopodobniej zasłabł na trasie i zaliczył upadek. Został odwieziony do szpitala, w którym przeszedł operację. O tym, że warto do jazdy na rowerze zakładać kask przekonał nas z kolei Fryderyk Bodzioch z Buska – Zdroju. On też zaliczył upadek i uderzył tak pechowo głową o ziemię, aż pękł mu kask. Strach pomyśleć, co byłoby, gdyby go nie ubrał.

Zmagania w Bałtowie na stałe weszły już do kolarskiego kalendarza mastersów. Z roku na rok ich poziom jest coraz wyższy. W tym roku o sprawny przebieg zawodów zadbali Czesław Gardian i Jan Szemraj z Ostrowieckiego Towarzystwa Cyklistów. Podziękowania należą się także organizatorom, policji i służbom medycznym, władzom samorządowym Bałtowa oraz firmie Amel, która ufundowała puchary dla zawodników z najmłodszej kategorii wiekowej.

Relację nadesłał Darek Kisiel (Gazeta Ostrowiecka)dziękujemy!